Kanser merkezinden umut veren çalışma: Olumlu sonuç verdi bu aşı kanserin sonunu getirebilir

Koronavirüs aşısına benzeyen kanser aşısı olumlu sonuçlar verdi. Baş ve boyun kanseri olan sekiz hastaya kanser aşısı uygulandı ve bu hastaların hiçbirinde aylar sonra nüksetmedi. İşte haberin detayları...

06.07.2022-16:44 - (Son Güncelleme: 06.07.2022-17:42) Kanser merkezinden umut veren çalışma: Olumlu sonuç verdi bu aşı kanserin sonunu getirebilir

Bu konuda araştırmacılar, kovid aşılarına benzer teknolojiyi kullanan kişiselleştirilmiş bir kanser aşısının "gerçekten umut verici" erkenden sonuçlar verdiğini ifade ediyor.

Söz konusu aşı, standart tedavi gördükten sonra İngiltere Halk Sağlığı Merkezi'nin Clatterbridge Kanser Merkezi'nde baş ve boyun kanseri olan sekiz hastaya verilmiştir. Hastaların neredeyse hiçbirinde aylar sonra nüksetmemiştir. Bu durumla birlikte, kontrol grubundaki aşıyı almayan iki hastada kanserin ise geri döndüğü görülmüştür.


‘’İhtiyatlı iyimser’’

Öte yandan danışman tıbbi onkolog ve merkezdeki klinik araştırma direktörü olan Profesör Christian Ottensmeier, Sky News'e bulgular hakkında ise, "ihtiyatlı iyimser" olduğunu dile getirdi. TG4050 kod adlı iğne, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin kovid aşısını üreten benzer teknolojiyi kullanılmış olan Transgene ismindeki bir Fransız şirketi tarafından yapılmıştır.


Aşı her hasta için özel hazırlanıyor

Bu durumda aşı, tümörlerinde DNA bulunan her hasta için özel olarak hazırlanmaktadır. Ardından enjekte edildikten sonra, vücuda, tümörlerin yüzeyinde bulunanlarla aynı proteinleri oluşturması ve bir bağışıklık tepkisini tetiklemesi talimatı verilmektedir.

Buna göre teoride, ameliyattan sonra kan dolaşımında kalan aynı yüzey proteinlerini sergileyen olası herhangi bir kanser hücresi, daha sonra T hücreleri tarafından yok ediliyor ve kanserin tutunmasına engel oluyor. Baş ve boyun kanseri için yapılan denemeye otuz hasta katılıyor. Yarısına, geleneksel tedaviyi bitirir bitirmez aşı verilecek, diğer yarısına da yalnızca nüks ettiklerinde alacak. Baş ve boyunda ağız ve boğaz da dahil olacak şekilde kanserin gelişebileceği 30'dan fazla bölge var. Bu tür kanser hastalarında tümörlerinin geri dönme şansı ise yüksek görülüyor.

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal