Kanada'nın Edmonton Kentinde Ezan Okunacak

Kanada'nın Alberta eyaletinin başkenti olan Edmonton'da, artık her ramazan ayında cami ve mescitlerden ezan okunabileceği açıklandı.

20.04.2021-00:31 - (Son Güncelleme: 20.04.2021-01:29)Kanada'nın Edmonton Kentinde Ezan Okunacak

CTV News’de yer alan habere göre, Edmonton Belediyesi, ilkine geçen yıl izin verdiği, ramazan ayında açıktan ezan okunması konusunda Kanada Müslüman Derneği İslam Okulunun talebini değerlendirdi ve şehirde gürültü kaynaklı genel bir şikayet olup olmadığını inceledi.

Şehir sakinlerinden ezanla ilgili herhangi bir şikayetin olmaması üzerine, izni gelecek yıllara da yayan belediye, açıktan ezanın, bu seneninkinin yanı sıra gelecek ramazan aylarında da okunabileceği yönünde karara vardı.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Kararın ardından, Edmonton kentinin yanı sıra Alberta eyaletine bağlı Calgary kentindeki cami ve mescitlerde de ramazanda açıktan ezan okunmaya başlandı.

Kararın duyulması üzerine Ontario eyaletine bağlı Hamilton ve Mississauga kentlerindeki Müslüman dernekleri de belediyelerine başvurarak ramazanda açıktan ezan okunması için izni aldı.

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ NEDENİYLE İZİN VERİLMİYOR

Kanada genelinde açıktan ezan okunmasına, belediyelerin genel olarak uyguladığı gürültü yönetmeliği nedeniyle izin verilmiyor.

Kanada’da birçok kentte, koronavirüsü salgını nedeniyle kapalı olan cami ve mescitlerde, vakit, Cuma ve teravih namazları kılınamıyor.

Açıktan ezan okunmasına, cami ve mescitlerde bina dışına kurulan ses sistemleri ile izin veriliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR