Kan Gruplarına Göre Kovid-19 Riski Değişiyor!

Yapılan bir araştırmaya göre Kovid-19 ile kan grupları arasındaki ilişki incelenirken, kan grubu A olanların koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olabileceği tespit edildi.

05.03.2021-09:10 - (Son Güncelleme: 05.03.2021-09:10)Kan Gruplarına Göre Kovid-19 Riski Değişiyor!

Yapılan bir araştırmada, özellikle kan grubu A olanların yeni tip koronavirüse yakalanma ihtimalinin daha yüksek olabileceği ortaya konuldu. ’Blood Advances’ dergisinde yayımlanan çalışmada, kovid-19 ile kan grupları arasındaki ilişki incelendi. 

Çalışmada, virüsün özellikle solunum hücrelerinde bulunan A grubu kanı etkilediği belirtildi.

KAN GRUBU NASIL ETKİLİYOR? 

Laboratuvar deneyleri, kovid-19'un enfeksiyonu hızla başlatacak şekilde hücrelere doğrudan bağlayan bölümünün, aynı zamanda A grubu kanla ilişkili eşsiz moleküllere tutunduğunu gösterdi. 

ABD'nin Boston şehrindeki Brigham ve Kadın Hastanesinden Dr. Seean Stowell, ‘Virüsün kan gruplarıyla nasıl iletişime girdiğini daha iyi anlayabilirsek, yeni ilaçlar ya da virüsü önleme yöntemleri bulabiliriz' açıklamalarını yaptı. 

Stowell, çalışmanın, kan grubunun koronavirüs üzerindeki etkisinin bir kısmını açıklayabileceği değerlendirmesinde bulundu. 

Daha önce yapılan çalışmalarda da kan grubu A olanlarda Covid-19 görülme oranının daha yüksek olduğu ve daha ağır semptomlar geliştirme eğilimi tespit edilmişti. 

Öte yandan, kan grubu 0 olanların kovid-19'a karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlenmişti. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR