Kamu borcu olanlar dikkat: Gecikme zammı arttı

Kamu kurum ve kuruluşlarına borcu olan vatandaşların borçlarını geciktirmesi durumunda ödemesi gereken gecikme zammı artırıldı. İşte ayrıntılar…

21.05.2024-11:36 - (Son Güncelleme: 21.05.2024-17:29) Kamu borcu olanlar dikkat: Gecikme zammı arttı

Kamu alacakları için gecikme zammı oranı yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e yükseltildi. Ayrıca, tecil faizi oranı da yüzde 36'dan yüzde 48'e çıkartıldı. Cumhurbaşkanı Kararları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gecikme zammı arttı

NTV’de yer alan habere göre; 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 4,5 olarak belirlendi. Önceden bu oran yüzde 3,5 olarak uygulanıyordu.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları da değiştirildi. Tebliğle, yıllık yüzde 36 olarak uygulanan tecil faizi oranı, yüzde 48 olarak belirlendi. Artık bugünden itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacak.

Kamu borcu olanlar dikkat: Gecikme zammı arttı

1 Haziran'dan itibaren geçerli

Tebliğin yayım tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek amme alacakları ile tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacaklarına, tecil şartlarına uygun ödendikleri sürece müracaat tarihlerinden itibaren eski tecil faizi oranı uygulanacak. Ayrıca, 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun'un birinci maddesinde düzenlenen kanuni faiz oranı, 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere yıllık yüzde 24 olarak uygulanacak.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal