Zekayı Babadan mı Alırız Yoksa Anneden mi?

Zeka genetik bir faktördür. Peki, zeka faktörünü annenin genlerinden mi yoksa babanın genlerinden mi alırız? İşte, sorunun cevabı...

Zekayı Babadan mı Alırız Yoksa Anneden mi?

Cinsiyetlere göre zeka babadan ya da anneden gelir. Genetik olarak kromozomları kimden aldığımız zekayı da kimden aldığımızı etkiler. Peki, zekayı babadan mı yoksa anneden mi alırız?

 ZEKAYI BABADAN MI ALIRIZ YOKSA ANNEDEN Mİ?

 Anne ve babanın genleri çocuğun DNA’sında çoğunlukla eşit oranda rol oynar. Fakat erkek genleri kadınlarınkine nazaran daha sert olduğu için daha çok öne çıkar. Yani çocuklarda çoğunlukla yüzde 40 aktif kadın geni olurken %60 aktif erkek geni görülür.  Eğer baba çoğunlukla dişçiye gitme gereği duyuyorsa çocukların da diş sorunları yaşaması olasıdır. Dişlerin ebatı ve biçimi iki ebeveynden de alınabilse de babanın genleri hala baskındır. Zekayı alakadar eden genler X kromozomunda yer alan. Bu sebeple erkek çocuklar zekalarını annelerinden alır. Kızlar ise, daha evvelden de bahsettiğimiz gibi iki ebeveynden de X kromozomu aldıkları için, zekalarını hem anneden hem babadan alır. Fakat zekanın en çok %40'ı ebeveynden geçer, kalan %60 ise tecrübeler çerçevesinde edinilir. Yani çok çalışmanın yerini hiçbir şey dolduramaz. Erkek çocukların IQ'su çoğunlukla annelerininkinden 15 puan yüksektir. Yaş geçtikçe spermlerin kalitesi azalır. Bu sebeple yaşı geçtikçe bireyler, çocuklarına mutasyona uğramış genler geçirebilir. Bu da akıl rahatsızlıkları, otizm, hiperaktivite ve bipolar bozukluk benzeri rahatsızlıkların olasılığını arttırır. Bunun yanında babaları 45 yaşının üstündeyken doğan çocuklarda intihar meyili ve öğrenme bozuklukları daha sık oluşur.

 Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın. 

 

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri