Siz şampuanı kullandıkça içerisindeki silikon, saç tellerinin etrafını sararak istediğiniz gibi dolgunlaştırır ve parlaklaştırır ancak hava almasını engeller. Hava ve nem almayan saçlar da zamanla kırılacak ve parlaklığını yitirecektir. İşte detaylar haberimizde...

ŞAMPUAN SEÇİM ÖNERİLERİ

Şampuan alırken dikkat edilecek diğer bir husus da, pH değeridir. Kullanılan şampuanın pH değeri 5.5 ve üzeri olmalıdır. Daha düşük olanlardan kaçınmalısınız. pH değerinin yanında, eğer şampuanın içinde paraben maddesi varsa da uzak durmalısınız. Bu gibi maddeler şampuanın raf ömrünü uzatmakta, ancak saç derisinin pH değerini bozarak, saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bu esnada saç tipinize ve saç derinize de dikkat etmelisiniz. Örneğin; kepek sorununuz varsa, kepeğe uygun karışımlar içeren şampuanlar tercih etmelisiniz.

Özellikle saçlarının zor taranmasından şikâyet eden bayanlar, saç kremi de içeren şampuanlar tercih etmektedirler. Ancak saç kreminin şampuanla yapısının farklı olması nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Mutlaka krem kullanacaksanız, saç kremini ayrı olarak kullanmalısınız. Kullanacağınız saç kreminin yapısında kafein bulunmamalı ve saç diplerine de uygulanabilir olmalıdır.

Bunların yanında seçeceğiniz şampuan, kabarma ve elektriklenmeyi önlemelidir. Öte yandan saç düzleştiriciler, fön gibi yüksek ısı veren maddelerde, saçlarda kabarmaya neden olmaktadır. Sonuç olarak, fiyata aldanarak aldığınız kalitesiz şampuanlar, saçlara ciddi oranda zarar vermektedir. Bu nedenle fiyata ve ambalaja önem vermeden, içerisindeki kimyasalları araştırarak ve nerede üretildiğini kontrol ederek şampuan alırsanız, saç sağlığınıza yatırım yaparsınız.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın