Rüyalar Gerçekleşir mi? Rüyalar Haberci midir?

Rüyalar yarım yamalak gördüğümüz ya da gün boyunca aklımızdan çıkmayacak şekilde gerçekleşirken aklımızdaki soru bunun bir haberci olup olmayacağıdır.

Rüyalar Gerçekleşir mi? Rüyalar Haberci midir?

Rüyalar Gerçekleşir mi? Rüyalar Haberci midir?

Bilim ve inancımız farklı şekillerde ifade etse de rüyaların gerçekleştiğine inanırız. Hatta bu nedenle rüya tabirlerine bakarız.

RÜYALARIMIZ GERÇEK HAYATIMIZLA BAĞLANTILI MI?

Uyku gıdasının temel çeşnisi olan rüyalarımız gerçek yaşamımızla bağlantılı mı? sorusu en merak edilenlerden birisi. Bilim dünyası bu konuda net değil. İnancımıza göre ise ilişkilidir.

Rüya üstüne yapılan bilimsel araştırmalardan öğrendiklerimiz ise devede kulak mesabesinde. Uyku vücudumuzun, hücrelerimizin ve organlarımızın besini olarak kabul ediliyor. Rüya ise zihin ve ruhumuzun besini. Bilgilerin hafızaya kayıtlarında bile sağlıklı rüya ile zenginleşmiş uykunun rolü mevcut. Zihin ve ruh konusundaki bilimsel araştırmalar hala bu konuyu kavrayacak ve anlayacak düzeyde değil. Modern Ortodoks batı tıbbı, ruh konusunda hala bir ikilem içerisinde. Yalnızca bilim gözlüğü ile bu ikilemden çıkması da mümkün değil.

Yüzyılımızın başında rüya konusunu merak ederek odaklanan Freud Jung Perls gibi bilim adamlarının yapmış olduğu yorumlar ise insanı bazen güldürecek özelliklerde açmazlarla dolu. Ruh ve zihin konusunu anladıkça galiba rüyalardaki hikmeti de anlamaya başlayacağız. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de rüyalarla süslü kıssaları bizlere aktarıyor. Salih rüyaları belirtiyor. Adeta Rabbimiz bu alana ilgimizi, alakamızı çekmeye çalışıyor.

RÜYALAR HABERCİ MİDİR?

Dinimizden öğrendiğimiz rüya gerçekleri ise göz ardı edilecek durumda değil. Sadık, saliha ya da rahmani rüya gerçeğini yok saymak nasipsizlik olsa gerek. Salih rüyaları Peygamberimiz habercisi olarak atfedilmiş ve birçok şeyin rüya ile gösterilebileceği gerçeğine göstermiştir. Bu gerçeklikten yola çıkarak Mesnevide oldukça sayıda rüya yorumu görürüz. İbni Arabi, İmamı Gazali, İbni Haldun, Fahrettin Razi gibi İslam felsefe, sosyoloji ve tasavvuf liderlerinin rüyaya bakışı ile ilgili yorumları rüyanın dinimizdeki değerinin üstünü çizer nitelikte. Karış kuruş görülen rüyalar ise dinimiz kaynaklarınca pek dikkate alınmaması gereken rüyalar kategorisinde değerlendirilir.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR