Köpekler Ezan Sesini Duyduğunda Neden Ulur?

Köpekler özellikle şahit olduğumuz sokak köpekleri ezan okunduğu vakit ulumaya başlar. Peki, neden ezan okunduğunda ulurlar?

Köpekler Ezan Sesini Duyduğunda Neden Ulur?

Herkesin merak ettiği sorulardan biri ezan sesine köpeklerin neden ulurdur. Birçok düşüncemiz olsa da bilim soruyu cevaplıyor.

KÖPEKLERE NELERE ULUR?

Bilimin bu köpeklerin uluması konusunda bir açıklaması mevcut. Öncelikle şunu açıklamak gerekir ki köpekler yalnızca ezan sesine tepki vermiyor. Yakınlarından oldukça sesli geçen bir ambulansın veya itfaiye aracının sirenine de tepki gösterirler. Ancak biz en sık ezan sesine verdikleri tepkiye tanıklık ettiğimiz için, köpeklerin yalnızca ezan okunurken uluduklarını düşünüyoruz.
Köpeklerin duyu hassasiyetleri insanınkinden daha üst bir boyuta erişebiliyor. Yani köpekler bizim duyamadığımız tiz sesleri de işitebiliyorlar. Bu nedenle uzmanlar köpeklerin oldukça gürültülü seslerde kulaklarından rahatsız hissettikleri ve buna tepki şeklinde havlayıp uluduklarını belirtiyorlar. Bu oldukça gürültülü sesler de çoğunlukla hoparlörler aracılığıyla kuvvetlendirilmiş birtakım sesler, ambulans ve itfaiye gibi araçların sirenleri gibi seslerdir. Üstelik sokak köpekleri de aynı bu araştırmadaki gibi gürültülü sesleri işitir işitmez kulaklarının rahatsız olacağını düşünüyor olabilirler.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri