Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Her çift hayatının bir döneminde çocuk sahibi olmak ister. Ancak bazen bu mümkün olmayabilir. Çiftlerin kısırlık sorunuyla karşılaşabilecekleri bir gerçek. Peki kısırlık nasıl anlaşılır?

Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Her çift hayatının bir döneminde çocuk sahibi olmak ister. Ancak bazen bu mümkün olmayabilir. Çiftlerin kısırlık sorunuyla karşılaşabilecekleri bir gerçek. Peki kısırlık nasıl anlaşılır? İşte detaylar...

KISIRLIK TABUNUZ OLMASIN

Ülkemizde her ne kadar kısırlık konusu bir tabu olsa ve genellikle utanılacak bir şey gibi görülse de, kısırlığa bu kadar dramatik yaklaşmamak gerekiyor. Zira genetik kodlamamız, geçirdiğimiz hastalıklar, kazalar gibi etkenler, kısır olmamıza neden olabilseler de, tıp dünyası pek çok kısırlık sebebi soruna çoktan çözüm bulmuş durumda. Bunun yanında, kısırlık tedavisinin olmadığı durumlarda tüp bebek tedavisi gibi çözümlere başvurmak da mümkün hale geliyor.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde yapılan incelemelerde, ilk olarak meni miktarı, menideki sperm adedi, sperm hareketliliği ve sperm şekli gibi konularda değerlendirmeler yapılır. Bunun yanında, meniyle ilgili bir sorun görüldüğünde, fiziksel olarak testis muayenesi yapılabilir ve böylece varikosel gibi kısırlık yapıcı rahatsızlıklar ortadan kaldırılabilir. Unutmayın ki, iyi bir cinsel performansı olan ve iktidarsız olmayan bir erkeğin spermlerinde sıkıntı olması, hamile kalmanıza engel olacaktır.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda ise kısırlığı anlamak biraz daha uzun tetkiklere dayanıyor ve bu nedenle zahmetli olabiliyor. Kadınlarda kısırlık incelemesi için takip edilen adımları sıra sıra aktaralım.

- Rahim filmi ve görüntüleme

- Hormon tahlillerinin yapılması

- Rahimdeki miyom, polip, kist gibi oluşumların incelenmesi

- Yumurtalık incelemeleri

- Rahim yapısındaki bozulmaların tespiti

- Adet düzeni üzerine incelemeler

Gerçekleştirilen bu testler sayesinde anne adayının gebe kalmasına engel olabilecek tüm etkenler tespit edilir ve gerekli tedavi süreci başlatılır.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri