21 Ağustos 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
BIST96.032
Dolar5,7228
Euro6,3513
Altın276,02

Kırkı Çıkan Bebeklere Ne Yapılır? Kırkı Çıkmak Ne Demektir?

Bebeğin kırkı çıktıktan sonra anne adayları rahatlar. Peki, kırkı çıkmak nedir? Kırkı çıkan bebek için ne yapılır? İşte, soruların cevabı...

Kırkı Çıkan Bebeklere Ne Yapılır? Kırkı Çıkmak Ne Demektir?

Kırkı Çıkan Bebeklere Ne Yapılır? Kırkı Çıkmak Ne Demektir?

Kırkı çıkan bebekler için yapılan yaygın bazı adetler vardır. Böylece hem törensel bir nitelik gerçekleşir hem de daha dikkatli olunması gerektiği hatırlanır.

KIRKI ÇIKTIKTAN SONRA YAPILANLAR

Bebeğine kavuşacak olmanın arzusu ile heyecanlı bir bekleyiş durumunda olan anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirdikten sonra yaşadıkları duygu tarif edilemez. Aileye yeni bir üyenin dahil olması ile dünyası bir anda değişen çiftlerin bunun ardından süreçlerine hızlı adapte olmaları bebeğin bakımı ve ebeveynlerin sorumluluklarına alışması açısından çok önemlidir. Doğum yapan annelerin ve dünyaya getirdikleri bebekler için önemli bir dönem olan ilk kırk günlük zamanda çok hassas ve dikkatli davranılmalıdır.

KIRK UÇURMA ADETİ YAYGIN

Halk arasında bebeğin kırkının çıkması olarak ifade edilen olay, aslında annenin 40 günlük Lohusa dönemi ile ilişkilidir. Haliyle bebeğin değil annenin kırkı çıkar aslında. Bebeğin dünyaya geldiği günden itibaren kırk günün geçmesi, şimdilerde kırk uçurma adeti olarak sıklıkla uygulanmaktadır. Şaman geleneğine ait olan ve halen yapılması sürdürülen kırk uçurmada anne ve bebek kırk günün ardından yıkanır ve ev ziyaretlerine başlar. Ziyaret sonunda ufak armağan vererek kırk uçurma gerçekleşmiş olur. Pek çok yörede bebeğin kırkını çıkarma hali farklı biçimlerde gerçekleştirilmektedir.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri