İnsanların En Fazla Kaç Kişiyle Arkadaş Olabildiği Ortaya Çıktı!

1992’de yapılan ancak 2011 senesinde teyit edilen araştırmada insanların en fazla tanıyabileceği ve en fazla arkadaş olabileceği insan sayısı belirlendi.

İnsanların En Fazla Kaç Kişiyle Arkadaş Olabildiği Ortaya Çıktı!

İnsanlar milyonlarca insanla sosyal medya üzerinden iletişim kursa da aslında belli sayıdaki insanla arkadaş ve tanıdık olabiliyor.

DUNBAR TEORİSİNE GÖRE ARKADAŞ SAYISININ SINIRI

İngiliz Antropolog Robin Dunbar’ın 1992’de geliştirdiği bir teoriye göre insanların kurabileceği iletişimin bir sınırı var. Teoriye göre, en dar dairenin yalnızca beş kişisi var. Bunu, 15 (iyi arkadaş), 50 (arkadaş), 150 (anlamlı kişi), 500 (tanıdık) ve bin 500 (tanıyabileceğiniz insan) gibi ardışık katmanları takip ediyor. Bu teoriyi destekleyen bir çalışma da 2011 senesinde, Goncalves, Perra ve Vespignani tarafından yapıldı. 3 çalışmacının Twitter’ı baz alarak yaptıkları ve 4 yıl süresince insanların etkileşimlerini inceledikleri çalışmanın neticeleri çok çarpıcıydı. Çalışmada; 100 bin takipçisi olan insanların da 1 milyon takipçisi olan insanların da, sadece ‘150’ kişi ile anlamlı etkileşim içinde olduğu tespit edildi.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR