Birçok çift bebek sahibi olmak ister ancak bazen bu durum biraz zaman alabilir. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan çiftlerin gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, gebe kalma şansını artıracak birkaç yöntemden bahsetti. İşte detaylar..

Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, “Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler gebe kalmanızı kolaylaştırabilir ve sağlık bir gebeliğe başlangıç için fayda sağlar. Diyabet (şeker hastalığı),aşırı kilo (obezite),astım gibi bazı rahatsızlıklar gebe kalmanızı etkileyebilir. Düzenli olarak korunmasız ilişkisi olan çiftlerin yüzde 84'ü bir yıl içinde gebe kalacaktır. Gebe kalamayanların yarısı da ikinci yıl içinde gebe kalabilecektir” dedi.

AŞIRI KİLO VEYA ZAYIFLIK GEBELİĞİ ETKİLİYOR

Çiftlerden birinin aşırı şişman veya zayıf olmasının gebe kalma şansını etkilediğini belirten Fıçıcıoğlu, "Eğer vücut kitle endeksiniz (BMI) 20-25 arasında ise sağlıklı kilodasınız. Vücut kitle endeksi 30 dan fazla 19 dan az olanların gebe kalmada problemleri olacaktır. Eğer erkek eşinde vücut kitle endeksi 30 üzerinde ise onunda fertilitesi normalden azdır." dedi.

ALKOL VE SİGARADAN UZAK DURUN

Gebe kalmak isteyen kişilerin akol ve sigaradan uzak durmaları gerektiğini söyleyen Fıçıcıoğlu, "ezbere hekime sormadan ilaç kullanılmaması önemlidir, belki kullandığınız bazı ilaçlar doğurganlığı azaltabilecektir” diye konuştu.

TARİHLERE DİKKAT!

Yumurtlama zamanı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, son olarak şunları söyledi:"Yumurtlama zamanı cinsel ilişki en yüksek gebe kalma şansı sağlar. Bu genellikle son adetinizin birinci gününden itibaren saydığınızda 14. gün civarında olacaktır. Yumurta salındıktan sonra 12-24 saat canlı kalabilmektedir. Bu zaman dilimi içinde spermin yumurtayı bularak döllemesi gerekmektedir. Aksi halde o ay gebelik olmayacaktır. Sperm kadın döl yollarında 7 güne kadar canlı kalabilmektedir. Başarı için en yüksek şans, ay boyunca 2-3 günde bir ilişkide bulunmaktır. Bir yıldan fazla korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmadıysa mutlaka konuyla ilgili uzman hekime başvurun."

 

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.