French toast tarifi tuzlu, french toast nedir, fransız tostu french toast, fransız usulü yumurtalı ekmek, fransız tostu tatlı, kahvaltılık tarifler, yumurtalı ekmek tarifi ile ilgili detaylar haberimizde...

İsminin bilinmezliğinden ya da kulaklara yabancı gelişinden kendisine sıklıkla önyargılı yaklaşılsa da son derece bize yakın, Türk mutfak kültürü ile bağdaşık bir besindir. Aslında hemen hemen herkesin aşina olduğu yumurtalı ekmeğin tatlısı, olarak nitelendirilebilir. Yumurtalı ekmeği sevenler ilk önceleri biraz garipseyebilir fakat damak tatlarını zorlayacak bir şey değildir, alışkanlık yapan bir yönü de vardır.

Avrupa'da French Toast'u kahvaltının vazgeçilmezlerinden olarak gören katı kültürler vardır, ama bu sıkı sıkıya sarılmak kahvaltıya kattığı değerden ve lezzetten ötürü gelir.

Servisi ve sunumu için oldukça geniş bir ürün skalasından yararlanılabilir. Örnek olarak bu tarifte sunum açısından yeterli olduğu düşünüldüğünden bal ve pudra şekerine yer verilmiştir fakat akçaağaç şurubu ve reçel gibi tat ve güzel görüntü veren diğer gıda maddelerinin de kullanımı gayet uygundur. Akçaağaç şurubunun ülkemizde pek de uygun sayılamayacak fiyatlarından dolayı temin edilmesi zor olsa da alternatif olarak kullanılabilecek çok sayıda ürünün bulunması bir kolaylıktır. Aşağıda malzemeler listesinde kendine yer bulmuş olan tarçının da kullanımı opsiyoneldir, bu baharattan hoşlanmayanları göz önünde bulundurduğumuzda bu bilgilendirmeyi yapmak French Toast'u tarçınsız yemek isteyenler için iç ferahlatıcı olacaktır.

Kahvaltıyı tuzlu gıdalarla değil de ağzını tatlandırarak etmeyi anlamlı bulanlar için yeri zor doldurulur bir kahvaltılıktır.

FRENCH TOAST İÇİN MALZEMELER

- 2 yumurta
- 1 çay bardağı süt
- 1 çay kaşığı tarçın
- 1 paket vanilya
- 4 dilim tost ekmeği

KIZARTMAK İÇİN

- 2 yeme kaşığı tereyağı

ÜZERİ İÇİN

- Bal
- Pudra şekeri

HAZIRLANIŞI

Yumurta, süt ve vanilya bir kasede iyice çırpılır, tost ekmeklerinin kenar kısımları kırpılarak üçgen şekli verecek şekilde ikiye ayrılır. Dilimlenmiş ve üçgen şekli verilmiş tost ekmekleri, çırpılmış yumurtalı karışıma bulanır ve sonrasında tereyağı kullanımıyla ekmeklerin iki yüzü de kızartılır.
Kızartılmış ekmekler yağlarının biraz çekilmesi açısından kağıt havlu üzerinde belli bir müddet bekletilebilirler, French Toast'lar sıcaklığını korurken bir servis tabağında üzerlerinde bal gezdirilip pudra şekeri serpilerek son hallerini alırlar ve servis edilmeye de hazır hale gelirler. Afiyet olsun!

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.