Cilt Orucu Nedir? Makyaj Yapmadan 3 Hafta Geçirmenin Faydaları

Cildin kendi yağlarını yeniden üretmesine yardımcı olan cilt orucu, son zamanların moda trendlerinden. Makyaj yapmadan, kozmetik ürün kullanmadan haftalar geçirmek cilt sağlığına tahmin edemeyeceğiniz faydalar sağlıyor. Cilt orucunu denemek için neler yapmalı? Haberimizi sizler için derledik.

Cilt Orucu Nedir? Makyaj Yapmadan 3 Hafta Geçirmenin Faydaları

Cilt Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Japon cilt bakım merkezi Mirai Clinical tarafından uygulanan yöntem 'cilt orucu' olarak biliniyor. Uygulama 3 hafta süresince cilde herhangi bir bakım ürünü veya makyajın uygulanmamasını içeriyor. Ardında yatan sebepse cildin tekrar yağ üretmesini sağlamak ve cilt bariyerini güçlü tutmak.

FAZLA BAKIM, AZ HİJYEN KADAR KÖTÜ

Dermatoloji umzanı Dr. Liv Kraemer, bu eğilime olumlu baktığını söyleyerek şöyle konuşuyor: ''Cilde hiç bakım yapmamak ne kadar kötüyse çok fazla bakım uygulamakta o kadar kötü. Çünkü bu mikrobiyomları dengesiz hale getirebilir. Cilt bariyerinde tahriş, sivilce ve kızarıklık gibi cilt hastalıklarına neden olabilir.

CİLDE NEFES ALDIRIN

Cildin bariyerini bozabilecek makyaj ürünlerinin katmanları, kullanılan fırçalar yüzünden makyajı bir süre terk etmek yararlıdır. Böylece cilt bariyerinin eski görünümüne kavuşmasını ve oksijen kazandırmayı sağlamış olursunuz. İsterseniz akşamları retinol ile bakım yapabilirsiniz.

CİLT ORUCU YAPARKEN BESLENMENİZ DE OLDUKÇA ÖNEMLİ

"Cildin oruç tutması" nın önemli bir kısmı da, içeriden beslenmektir. Brokoli, ıspanak gibi yiyecekler tüketmek bağırsaklara ve cilde iyi gelir.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri