Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde ek gıdaya geçmek için en uygun zaman 6. aydır. Hem bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanması hem de beslenmeyle ilgili ağız becerilerinin (yutma, çiğneme gibi) geliştirilmesi için çok gereklidir.Peki ek gıdaya ne zaman başlamılıyım? İşte merak edileneler...

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde ek gıdaya geçmek için en uygun zaman 6. aydır. Hem bebeğin artan besin ihtiyaçlarının karşılanması hem de beslenmeyle ilgili ağız becerilerinin (yutma, çiğneme gibi) geliştirilmesi için çok gereklidir.Peki ek gıdaya ne zaman başlamılıyım? İşte merak edileneler...

BEBEĞİMDE EK BESİNLERE NE ZAMAN BAŞLARIM?
Bebeğinizin dört aylık olana dek diyetini anne sütü eğer bu yetersizse formül mama oluşturmaktadır. (Çocuk hekiminiz buna, vitaminler ve demir ekleyebilir). Dört ile altıncı aylar arasında katı gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak halen ana besin maddesi anne sütü olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü 9 aylık bir çocukta bile %70 anne sütü ağırlıklı beslenmeyi öneriyor.

Bazı bebekler üç aylıkken katı gıdalar almaya hazır duruma gelmesine karşın dil atma refleksi genellikle dördüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar. Aslında emme işlevinde önemli bir rolü olan bu refleks yüzünden bebek, ağzına sokulan her şeyi; kaşığı, yiyecekleri diliyle iter.

Dördüncü aydan itibaren bebeğinizin enerji gereksinimi artacaktır. Bebeğinize ek kalori sağlayacağından dördüncü ve altıncı aylar arasında katı gıdalara başlamak idealdir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi kilo kaybı olmadan sağlıklı büyüyen bebekte 6. aya kadar sadece anne sütünün devam ettirilmesi şeklindedir. Bu dönemden sonra da bebeğinize olabildiğince anne sütü vermeye devam etmelisiniz.

Her bebek farklı gelişim eğrileri içinde yer alır. Doktorunuz gelişim çizgisine göre, anne sütünden yeterince faydalanmadığını düşünüyorsa 4 ayda ek besine başlanabilir.

4-6 arasında bazı bebklerin iştahı, diş çıkarma ya da yeni kazandıkları hareket becerilerinden dolayı azalır. Dolayıyla bebeğiniz az yiyorsa bunu sorun etmeyin.

Altıncı aydan sonra her bebek ek gıda almaya hazırdır. Bu aydan sonra doğumda anneden sağlamış olduğu çinko ve demir depoları tükenir. Ek gıdaya başlanması altı aydan sonraya geciktirilmemelidir. Altıncı aydan sonra bebeğin ek gıdaları kabul etmesi güçtür, farklı tat ve kıvamlar bebekte ısırma ve çiğneme becerisini artırır.

EK GIDALARA BAŞLAYINCA ANNE SÜTÜ AZALIRSA NE OLACAK?

Her bebeğin hayatının ilk altı aylık döneminde sadece anne sütü almasını çok önemlidir.. Ancak ek gıdaya başlamak ve bebeğin bir yaşında erişkin diyetine geçebilecek hale gelmesi, bu arada yutmayı ve çiğnemeyi öğrenmesi de daha sonrası için önemlidir.O nedenle ek gıdalara mutlaka 6. ayda başlamak gerekir.

İlk yıl özelliklede 9. aya kadar anne sütü ağırlıklı beslemek, yeni tatlarla bebeği tanıştırmak önemlidir. 1 yaşından sonra ana öğünlerde ek gıda , gece beslemelerinde anne sütü vererek devam edebilirsiniz

 

 

BEBEĞİMİN EK BESİNLERE HAZIR OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

 4-6 ay arasında her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman farklıdır. Bunun için bebeğinizin ek gıda almaya hazır olduğunu gösteren ipuçları bekleyin. Prematüre bebeklerde yarı katı besinlere geçiş 7 aya kadar gecikebilir

 Bu ipuçları şunlardır:

Ağıza verilen yiyecekleri dil ile dışarı atma refleksinin kaybolmaya başlaması (dudaklarına kaşık değdiğinde ağzını açmasıyla beraber dilini dışarı doğru çıkarmaması)

Isırma, çiğneme-yutma koordine hareketlerinin başlaması

Başlangıçtaki emme şeklinin daha olgunlaşması ve emmenin adeta bir sıvı içiyormuşçasına güçlenmesi

Diş çıkarmaya başlaması

Başını tamamen rahatça dik tutarak oturabilmesi

Herhangi bir nesneyi parmakları ile tutabilmesi

Parmakları ile tuttuğu nesneyi ağzına götürebilmesi

Yiyeceği gözleri ile takip edebilmesi, sizin yemeklerinize ilgili olması ve yiyecek verilince ağzını açması, bebeğin size “sizin yediklerinizden niçin bana vermiyorsunuz” der gibi bakması

Geceleri daha sık uyanması

Çıngırak gibi nesneleri ağzına götürüp kemirmesi

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR