Joe Biden, Eski Başkan Trump'ın Projesi 'Yüzyılın Anlaşması’nı Rafa Kaldırıyor

Amerika Başkanı Joe Biden, eski Başkan Trump’tan miras kalan Yüzyılın Anlaşması’nı rafa kaldıracağını açıkladı.

22.02.2021-16:33 - (Son Güncelleme: 22.02.2021-16:33)Joe Biden, Eski Başkan Trump'ın Projesi 'Yüzyılın Anlaşması’nı Rafa Kaldırıyor

Amerika eski Başkanı Donald Trump’ın, görev süresinin son senesinde ortaya attığı İsrail-Filistin barış planı, üzerinden geçen zamana rağmen hâlâ tartışılmaya ve tepki toplamaya devam ediyor. 28 Ocak 2020’de açıklanan ve ''Yüzyılın Anlaşması'' olarak isimlendirilen plana göre: Filistinliler, İsrail’i bir Yahudi devleti olarak tanımak şartı ile birtakım ekonomik kazanımlara kavuşacaktı. Filistin tarafına vaat edilen devlet ise, bütünüyle İsrail’in kontrolü altında var olacaktı. ''Ordusuz ve silahsız bir Filistin ''hedefiyle kurgulanan planda, Kudüs’teki işgal mevcut şekliyle tanınıyor, Kudüs’e yaklaşık iki kilometre mesafedeki Ebû Dîs kasabası da ''Filistin’in başkenti'' olarak dayatılıyordu.

ÜRDÜN’Ü DE KIZDIRDI

181 sayfalık bir yekun tutan Yüzyılın Anlaşması, hali ile Filistin tarafının büyük tepkisine neden oldu. Nüfusunun %70’ine yakını Filistinlilerden oluşan Ürdün de, plana karşı çıkan ülkeler arasındaydı. Trump yönetimi, Yüzyılın Anlaşması’nın finansmanını Birleşik Arap Emirlikleri (BAE),Mısır ve Suudi Arabistan’a paylaştırdığından, anlaşmayla Ürdün’ün özellikle Doğu Kudüs üstündeki kontrolü tehlikeye giriyordu.

UFUKTA ÇÖZÜM GÖRÜNMÜYOR

Amerika’de Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazanmasıyla beraber, gözler de Yüzyılın Anlaşması’nın akıbetine çevrildi. Filistin’de “iki devletli çözüm”den yana olan ve illegal Yahudi yerleşimlerine karşıtlığıyla bilinen Joe Biden, yine de Trump döneminde BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas’ın İsrail’le barış yapma sürecini ve Amerikan büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararını destekliyor. Biden’a göre bu gelişmeler, Amerika’nin bölgedeki menfaatlerine aykırı değil. Trump’ın tam tersine, Arap kamuoyunu yatıştıracak bazı adımlar da atmak isteyen Biden’ın, Yüzyılın Anlaşması’nı uygulamaya koymayacağı biliniyor. Ancak, Biden ve ekibinin de Filistin’deki kriz için önerdiği somut bir çözüm de bulunmuyor. Yeni Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki devletli çözümü desteklediklerini, fakat sorunların halledilmesinin çok basit olmadığını şimdiden duyurdu. Bu da, Filistinlilerin meşru taleplerinin sonuçsuz müzakere labirentlerinde kaybolup gideceği yeni bir kısır döngü sürecine girileceğinin habercisi gibi görünüyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR