Japonya'daki Budist Rahipten Filistin'e Destek Geldi

Japonya'da Budist rahip Satou, İşgalci İsrail'in Filistin'e gerçekleştirdiği zulme sessiz kalmadı. Satou ‘Geçmişte orada yaşamış olsalar bile şu anda Filistinlileri öldürme hakları yok’ dedi.

16.05.2021-13:23 - (Son Güncelleme: 16.05.2021-13:26)Japonya'daki Budist Rahipten Filistin'e Destek Geldi

Katil İsrail ordusunun Filistin ve Gazze gerçekleştirdiği saldırılara dünya sessiz kalmadı. Birçok ülkeden ve kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. Japonyalı Budist rahip Satou, başkent Tokyo'da düzenlenen ve birçok sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren 'Filistin Dayanışması ve Kudüs' gösterisinde ölümlerin bir an önce durdurulması için çağrıda bulundu. 

FİLİSTİN ŞEHİTLERİ İÇİN KILINAN CENAZE NAMAZINDA BUDİST RAHİPLER DE YER ALDI 

Mısır, Pakistan, Filistin, Japonya ve Türk bayraklarının taşındığı gösteriye, ülkedeki Nipponzan Myohoji Budist Tapınağı Rahipleri ile Hristiyan Barış Ağı temsilcileri de destek verdi. ‘Houi’ isimli dini kıyafetleriyle gösteriye katılan Budist rahipler, ilerleyen yaşlarına rağmen ve kilometrelerce süren yürüyüş boyunca ‘ölümlerin durdurulması’ yönünde sloganlar attı. 

ŞEHİTLER İÇİN DUALAR ETTİ 

Filistin'deki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılınırken, Budist rahipler de namaz esnasında Müslüman grubun yanında yer aldı. Budist rahipler, iki ellerini birleştirdikleri "inzou" ismi verilen dini simgeleriyle şehitler için dualar etti. 

‘TANRI BİLE BUNLARI BAĞIŞLAMAZ’ 

Satou, uzun süredir İsrail ile Filistin arasında savaş durumunun olduğunu ve bunun artık sonlandırılması gerektiğini ifade etti. İki halkın anlaşarak o topraklarda yaşaması gerektiğini vurgulayan Satou, ‘(İsrailliler) Geçmişte orada yaşamış olsalar bile şu anda Filistinlileri öldürme hakları yok.’ dedi. Satou, ‘Öldürerek, topraklarını alarak sonuca ulaşmaya çalışmak çözüm değil. Buna izin verilemez. Böyle olduğunda Tanrı bile bunları bağışlamaz.’ diye konuştu. Ölümleri ‘karşılıklı olarak’ durdurmak ve anlaşma sağlamak gerektiğini kaydeden Satou, ‘Toprak sahiplerini yerlerinden çıkartıp insanları öldürmek kesinlikle düşünülecek ve yapılacak bir iş değil. Bizim bunu önlemeye gücümüz yoktur. Elimizden gelen dua etmektir.’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR