Japon deprem uzmanı Türkiye'yi uyardı: Yaklaşan tehlikeyi açıkladı

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin dünyada en fazla deprem olan 17. ülke olduğunu, Japonya’nın ise bu sıralama 6. olduğunu belirtti. İşte detaylar...

08.12.2023-17:31 - (Son Güncelleme: 18.12.2023-18:00) Japon deprem uzmanı Türkiye'yi uyardı: Yaklaşan tehlikeyi açıkladı

Yüksek inşaat mühendisi, mimar ve Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Amfisi'nde düzenlenen Türkiye ve Japonya Arasındaki Deprem Farkı Konferansı'nda öğrencilerle bir araya geldi.

“Yaşamını yitiren oranı tam tersi”

Moriwaki, Japonya'daki depremlerin denizde Türkiye'dekilerin ise karada gerçekleştiğini şu sözlerle belirtti; "Japonya en şiddetli 2011 yılında 9 şiddetinde deprem ve depremin tetiklediği tsunami ile sarsıldı. Türkiye'de ise 1939'da Erzincan'da 7,9 ile en şiddetli deprem yaşandı. Her iki depremde de çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Türkiye dünyada en fazla deprem olan 17'nci Japonya ise 6'ncı ülke ancak yaşamını yitiren oranı tam tersi dedi. Moriwaki beklenen depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunuda dikkat çekti. 

“Türkiye’nin deprem haritası Japonya ile aynı”

6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde de çok fazla insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Morivaki, herkesin bu gerçeği unutmaması gerektiğini vurguladı. Japon deprem uzmanı "Artık deprem gerçeğini öğrenmemiz lazım. Eskiden 'Konya'da deprem olmaz.' deniyordu, artık var. Türkiye'nin de deprem haritası kırmızı, Japonya ile aynı. 'Allah korusun deprem gelmesin.' değil 'Allah korusun depremde hasar az olsun.' diyelim. Hep beraber önlemler almalıyız, hazır olmalıyız. Depreme hazırlık yapıldığında ve önlem alındığında zarar ve kayıp yüzde 70 az oluyor. Çok önemli bir rakam değil mi? Neden yapmıyorsunuz? Deprem bir gün olacak buna hazır olalım. Ahmet Mete Işıkara'nın da dediği gibi 'Deprem öldürmez, bina öldürür.' bunu unutmayalım” dedi.

(AA)


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal