İzmir'de 84 Yaşındaki Ekrem Çelik Hayatını Koyun Yetiştiriciliğine Adadı

İzmir’de 84 yaşında olan Ekrem Çelik 77 senedir sakız koyunu yetiştirerek hayatını hayvanlarına adadı. Çelik, ‘Gece kalkıp koyunlarımı kontrol ederim, onlarla konuşurum. Hayvanın dilinden anlayacaksın’ dedi.

10.06.2021-17:33 - (Son Güncelleme: 10.06.2021-17:36)İzmir'de 84 Yaşındaki Ekrem Çelik Hayatını Koyun Yetiştiriciliğine Adadı

İzmir'de Çeşme ilçesinde ikamet eden 84 yaşındaki Ekrem Çelik, 77 senedir hayatını hayvanlarına adadı. Sakız koyunu yetiştirerek, dedesinden kalan mesleğini hiç bıkmadan sürdürüyor. Çelik koyun yetiştiriciliğini, ‘dededen miras değil, görev’ olarak tanımlıyor. 

AHIRA VANTİLATÖR TAKTIRDI 

Koyun yetiştiricisi Ekrem Çelik, 7 yaşında tek bir şekilde hayvanları otlatmaya başladı. Bu zamana geçen zamanda , Çeşme'nin turizm alanında yükselmesine rağmen arsalarını satmayan ve çiftçiliğini sürdüren Çelik, Ovacık Mahallesi'ndeki çiftliğinde çok sevdiği Sakız koyunlarıyla "köy hayatını" devam ettirdi. Söz konusu hayvanlarını haftada 2-3 defa sıcak suyla yıkayan, doğumlarında da yanlarından ayrılmayan Çelik, "Bunlar da benim çocuklarım." dediği koyunlarının doğum zamanlarında ahıra yatak atıp onların yanında kaldı, "sıcaktan etkilenmesinler" diye ahıra vantilatör taktırdı. 

YETİŞTİRDİĞİ HAYVANLAR TALEP GÖRÜYOR 

İlçede düzenlenen Sakız koyunları yarışmalarına katılan Çelik burada birincilikler aldı. Kupalarını, madalyalarını evinin duvarlarına asan Çelik, koçlarıyla beraber çektirdiği fotoğrafları da albümde sakladı. Şimdi 30'un üzerinde Sakız koyunu bulunan ve ünü bölgesini aşan Çelik'in yetiştirdiği hayvanlar, yöreden ve birçok ilden talep görüyor. 

KOYUNLARINA BAKMAYA DEVAM EDECEK 

İlerleyen yaşına rağmen hayvanlarını yanından ayrılmayan Çelik, Sakız koyunu yetiştiriciliği mirasını torunu Sinan Korkmaz'a bırakmayı planlıyor. Şimdilerde taburesiyle hayvanlarını otlatan Çelik, sağlığı imkan verdiği zamana kadar koyunlarına bakmaya devam edecek.

"HAYVANIN DİLİNDEN ANLAYACAKSIN" 

Koyun yetiştiricisi Ekrem Çelik, işini her zaman en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdiğini dile getirdi. Çocukluğundan bu yana Sakız koyunu yetiştirdiğini ifade eden Çelik, "Gece kalkıp koyunlarımı kontrol ederim, onlarla konuşurum. Hayvanın dilinden anlayacaksın. Yoksa hayvancılık yapamazsın. Kim rahatsız, kimin neresi ağrıyor bakıp anlarım. Doğum zamanında onların yanında olacaksın, yardımcı olacaksın’ şeklinde konuştu. 

"HEPSİNE YETİŞEMİYORUM" 

Et ve sütten aldıkları verimin sakız koyununda yüksek olduğuna vurgu yapan Çelik, bu cins küçükbaşların erkeğine "kral", dişilerine ise "kraliçe" denildiğini belirterek şunları söyledi: "Sakızla ilgilenmek beni hiç yormuyor. Bu hayvan gezmeyi sever. Ben de onlarla geziyorum. Bana müşteriler geliyor koyun istiyor. İlk olarak 'Hayvanın gezdirecek yeri var mı?' diye soruyorum. Yoksa satmam, ne kadar para verirse versin. Burada bulunan kuzuların hepsi satıldı. Daha doğmadan sattım. İlla benden kuzu istiyorlar. Maalesef hepsine yetişemiyorum." 

 COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU 

Çeşme Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Keçeci de ilçede 1500 büyükbaş, 12 bin civarında küçükbaş hayvan bulunduğunu, bunun yaklaşık 5 bininin Sakız koyunu olduğunu söyledi. İlçede yaklaşık 40 Sakız koyunu üreticisi olduğunu aktaran Keçeci, "Dünyada Sakız koyununun genetik merkezi Çeşme. Bu kapsamda biz de Çeşme Sakız koyunu ve sütü için coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Bunu tescillemek istiyoruz’ şeklinde konuştu. 

Sakız koyunu yetiştirenlere Tarım ve Orman Bakanlığının destek verdiğine işaret eden Keçeci, "Ekrem amcamız gibi üreticilerimiz Sakız koyununun bugüne kadar gelmesinde çok büyük emekleri olan üreticilerimiz. Onlar sayesinde Sakız koyunu gelecek nesillere aktarılacak’ ifadelerine kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal