İtalya'dan Koronavirüs Açıklaması

26 Nisan tarihi itibariyle açık hava etkinliklerine ağırlık vermek isteyen İtalya, uygulanan koronavirüs tedbirlerini kademeli olarak gevşetme kararı aldı.

16.04.2021-21:50 - (Son Güncelleme: 16.04.2021-21:50)İtalya'dan Koronavirüs Açıklaması

Geçtiğimiz zamanda büyük sıkıntılar yaşayan ancak aldıkları önlemlerin sonuçlarını görmeye başlayan İtalya'da bazı tedbirlerin değişmesi konuşuluyor.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkede bir süredir tartışma konusu olan tedbirlerin ne zaman gevşetileceğine açıklık getirdi.

Koronavirüs'e karşı sıkı tedbirleri kademeli şekilde hafifleteceklerini belirten Draghi, "İhtiyatlı bir iyimserlik ve güvenle geleceğe bakabiliriz" dedi.

ÖNCELİK AÇIK HAVA ETKİNLİKLERİNE VERİLECEK

Tedbirlerin daha esnek uygulandığı "sarı bölge" uygulamasının 26 Nisan’da devreye gireceğini duyuran Başbakan, "Geçmişe göre farklı yaklaşım izledik. Hükümet, bugün verilerin iyi gitmesine bağlı olarak hesaplanmış bir risk aldı. Öncelik açık hava etkinliklerine verilecek. Restoranlar, sadece açık alanda olmak üzere öğle ve akşam yemeklerinde açılacak. Kırmızı (çok yüksek riskli) bölgeler haricinde tüm kategorilerde her düzeyde yüz yüze eğitime geçilecek" diye konuştu.


BÖLGELERE GÖRE SEYEHAT İZNİ VERİLECEK

Başbakan Draghi, 26 Nisan'dan itibaren bölgeler arası seyahate de izin verileceğini ancak farklı renk kategoride yer alan bölgelere seyahat edilirken geçiş belgesi taşıma zorunluluğu olacağı bilgisini verdi.

Draghi, bu kararları almalarının arkalarında aşı kampanyasındaki iyiye giden gidişatın da etkili olduğunu söyledi.

SPOR SALONLARI 1 HAZİRAN DA AÇILIYOR

Sağlık Bakanı Speranza da bu süreçte açık hava düzenlenen etkinliklere öncelik vereceklerini söyleyerek açık yüzme havuzlarının 15 Mayıs, spor salonlarının 1 Haziran'da açılacağını, fuar etkinliklerinin ise 1 Temmuz'dan itibaren yapılabileceğini söyledi.

Kısmi sokak kısıtlaması devam ediyor

Bakan Speranza ayrıca, 22.00-05.00 saatlerinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağının bir süre daha devam edeceğini ve hükümetin bunu haftalık olarak değerlendireceğini belirtti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 116 BİN 366

İtalya'da yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 429 artarak 116 bin 366 oldu.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede son 24 saatte yapılan 327 bin 704 testte 15 bin 943 kişiye koronavirüs tanısı konuldu. Böylece salgının başladığı geçen şubattan beri toplam vaka sayısı 3 milyon 842 bin 79'a ulaştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR