İtalya Kupa Finaline Cemal Kaşıkçı Tartışmaları Damga Vurdu!

İtalya Süper Kupası Finali'nin Suudi Arabistan'da gerçekleşmesi, geçen sene olduğu gibi bu senede ülkede tartışmalara yol açtı.

23.12.2019-15:28 - (Son Güncelleme: 23.12.2019-15:09)İtalya Kupa Finaline Cemal Kaşıkçı Tartışmaları Damga Vurdu!

İtalya Süper Kupası Finali'nin, Cemal Kaşıkçı olayıyla suçlanan ve finale son 2 senedir ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'da gerçekleşmesi, geçen sene olduğu gibi bu sene de ülkede tartışmalara yol açtı.

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in geçtiğimiz hafta Roma'da yaptığı "Bu maç, Suudi Arabistan'a hediye gibi" yükselişi sonrasında İtalya'da, "Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerini sporla temizlemeye çalıştığı" tarafında sert eleştiriler konuşulmaya başlandı.

İtalyan devlet kanalı RAI1'de karşılaşmadan önce gerçekleşen "Süper Kupa'nın ötesinde" adlı özel yayında, Suudi Arabistan, bilgiye erişime koyulan kısıtlamalar, Kaşıkçı konusunu aydınlatmaması, kadın hakları savunucularına ithafen tutumu ve Yemen savaşındaki rolü nedeniyle eleştirildi.

Yayında, Suudi Arabistan yönetim ekibinin, ciddi spor mücadeleleriyle adını aklamaya çalıştığı yorumları yapıldı.

"En azından 3. maç Suudi Arabistan'da oynanmasın"

RAI'de çalışan basın mensuplarının sendikası USIGRAI'nin Genel Sekreteri Vittorio Di Trapani, gerçekleştirdiği açıklamada, "Serie A Lig Birliği, Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşma çerçevesinde 5 yılda 3 final maçı için toplam 21 milyon avro kasasına koyacak." sözlerini dile getirdi.

Di Trapani, USIGRAI olarak Kaşıkçı olayının sonrasından hem geçtiğimiz sene ve hem de bu sene finallerinin Suudi Arabistan'da gerçekleşmemesi için Serie A Lig Birliği'ne istekte bulunduklarının altını çizdi.

Seria A Lig Birliği'nin, final karşılaşmasını Riyad'da oynamak yerine ileri tarihe erteyebileceğini belirten Di Trapani, "Ama her şekilde bu organizasyonu bu sene de orada oynamayı tercih etti. Bu noktada artık üçüncü maçı, gelecek yıl orada oynatmamasını talep ediyoruz. Sözleşmede de bu imkan var çünkü 5 senede 3 maç diyor. 2 maç ilk 2 sene de zaten oynandı. Tabii hiçbir şekilde Suudi Arabistan ile bu sözleşmenin yenilenmesini istemiyoruz." dedi.

"Suudi yönetimi, sporu imajını temizlemek için kullanıyor"

Di Trapani, Suudi Arabistan yönetiminin sporu bir reklam aracı gibi gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan gibi bir rejim, spor üzerinden dışarıdaki imajını temizlemek için bir pazarlama operasyonu yürütüyor. Onlar sporu büyük bir çamaşır makinesi gibi kendi imajlarını temizlemeye dönük kullanıyorlar. Bunu, Kaşıkçı hadisesindeki gerçeği örtbas etmek için yapıyorlar. Yemen'deki sivil ölümleri gizlemek, hapishanedeki kadın hakları savunucularının maruz kaldığı tacizi, işkenceyi, hapishanedeki gazetecileri ve diğerlerini unutturmak için yapıyorlar. Onlar sporu kullanıyor çünkü çok popüler bir şey."

Di Trapani, Kaşıkçı'nın nişanlısı Cengiz'in sarf ettiği çabaları yerinde bulduklarını vurgulayarak, "Hatice Cengiz'in bu olaydaki gerçeği arama mücadelesini destekliyoruz. Buraya geldiğinde bu desteği verdik. O, Avrupa ve İtalya'dan bu duruma sessiz kalmamalarını ve hakikati aramalarını istedi." diye konuştu.

Hatice Cengiz tepki göstermişti

Roma'da geçtiğimiz hafta davet üstüne iletişimde bulunan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz de Juventus'la Lazio'nun, İtalya Süper Kupası Finali'ni Riyad'da karşılaşmasını eleştirerek, "Suudi Arabistan gibi çok büyük bir cinayetin halen hiçbir açıdan sorumluluğunu üzerine almamış bir yönetime karşı verilmiş hediye gibi geldi bu maç. Gerçekten bu hareket kalp kırıcı." diye konuşmuştu.

Maç başına 7 milyon avroluk anlaşma

İtalya Serie A Lig Birliği ile Suudi Arabistan'ın spordan sorumlu devlet dairesi olan Genel Spor Kurumu (GSA),Haziran 2018'de İsviçre'nin Zürih şehrinde 2018'den beri 5 senede 3 İtalya Süper Kupası Finali'nin Suudi Arabistan'da gerçekleşmesi için anlaşma yapmıştı.

Anlaşmanın maliyeti hakkında bilgi paylaşılmazken İtalya haberleri, İtalyan futbol yönetiminin karşılaşma başına 7 milyon avrodan, 3 karşılaşma için 21 milyon avro ücret alacağını yazmıştı.

Geçen sene de Cidde'de oynanmıştı

İtalya'da 1988'den bu zamana kadar gerçekleşen ve 1. Futbol Ligi (Serie A) şampiyonu ile İtalya Kupası şampiyonunun, tek karşılaşma üstünden oynadığı İtalya Süper Kupası Finali, son senelerde Ortadoğu ve Uzakdoğu'da ekonomik ve ticari bakımdan bir reklam aracı olarak kullanılıyor.

1993'te Washington'da, 2002'de Trablus'ta, 2003'te New York'ta, 2009, 2011, 2012'de Pekin'de, 2015'te Şanghay'da, 2014 ve 2016'da Doha'da gerçekleşen İtalya Süper Kupası Finali'ne son iki yıldır Suudi Arabistan ev sahipliğini üstleniyor.

Ekim 2018'de gerçekleşen Kaşıkçı cinayetinden birkaç ay sonra 2018 Süper Kupası Finali'nin, Ocak 2019'da Cidde'de gerçekleşmesi de  ülkede ciddi eleştirilere sebep olmuştu.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağıya kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR