İstanbul'da Kritik Ekonomi Zirvesi

İstanbul'da kritik bir ekonomi toplantısı yapıldı. Bankalar Birliği ev sahipliğinde yapılan toplantıda Merkez Bankası (TCMB),Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile öncü bankaların genel müdürleri, ekonomideki hareketleri ile piyasalara tesiri masaya yatırıldı.

07.08.2020-10:50 - (Son Güncelleme: 07.08.2020-11:39)İstanbul'da Kritik Ekonomi Zirvesi

Bankalar Birliği'nin ev sahipliği yaptığı toplantıda TCMB, BDDK ve önde gelen bankaların genel müdürleri, ekonomideki hareketleri ve piyasalara tesiri görüşüldü.

Neredeyse 3,5 saat devam eden toplantının gündeminde, salgın sürecinde alınan tedbirlerin normalleşme döneminde yeni duruma uyumlu duruma getirilmesi yer aldı. Bu çerçevede, normal dönem şartlarına uyum ve normalleşme sürecinde likidite adımları değerlendirildi. Gelişmelerin piyasaya tesiri görüşüldü.

Öğrenilen bilgilere göre, salgın döneminde alınan tedbirlerle farklı kesimlere temin edilen kaynağın geri çekilmesi sürecinde enflasyonist baskı hafifleyecek. Fonlama maliyetleri yükselecek. Kredi maliyetlerinin yükseleceği bu süreçte mevduat faizlerinde de yükseliş olacak. Ekonomi idaresi ve bankacılar, toplantıda, bu aşamaların piyasaları nasıl etkilediğini görüştü.

TÜRKIYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN EKONOMİ ZİRVESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Türkiye Bankalar Birliği (TBB),geçen ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla alakalı açıklama yaptı. Açıklamada, 'Toplantıda güçlü koordinasyon, yakın iletişim ve pozitif katkı yaklaşımıyla piyasalardaki gelişmeler ve normalleşme dönemine ilişkin ilgili kurumlar tarafından alınmakta olan kararlar değerlendirilmiştir' ifadeleri kullanıldı.

TBB 3 saat devam eden toplantıyla alakalı açıklama yayımladı. Açıklamada, 'Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) ev sahipliğinde, 6 Ağustos 2020 tarihinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Sayın Murat Uysal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Sayın Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin Aydın ile TBB Yönetim Kurulu Üyesi bazı bankaların genel müdürleri toplantı için bir araya gelmiştir.

Büyümenin istikrar içinde sürdürülmesi ve ekonomik faaliyetin finansmanına bankacılık sektörünün sağlıklı olarak katkı vermeye devam etmesi amacıyla gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda katılımcılar işbirliği mesajı vermiştir.

Toplantıda güçlü koordinasyon, yakın iletişim ve pozitif katkı yaklaşımıyla piyasalardaki gelişmeler ve normalleşme dönemine ilişkin ilgili kurumlar tarafından alınmakta olan kararlar değerlendirilmiştir.

Banka genel müdürlerinin görüş ve düşüncelerini dile getirdiği bölümün ardından, TCMB Başkanı Sayın Uysal önümüzdeki dönemde likidite yönetimi ve fonlama politikasına yönelik bilgilendirmede bulundu.

BDDK Başkanı Sayın Akben salgın döneminde devreye alınan düzenlemelerin etkilerine ve normalleşme dönemine ilişkin düşünülen politikalara yönelik değerlendirmeler yaptı' ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR