İstanbul yenilenmeye gidiyor: Bursa depremi sonrası harekete geçildi

Olası İstanbul depremi için çalışmalar başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her sene 350 bine yakın yeni yapının inşa edilmesi, 5 yıl içinde de 1.5 milyon riskli bağımsız bölümün tamamen güvenli hale getirilmesi hedefleniyor.

09.12.2023-09:54 - (Son Güncelleme: 09.12.2023-09:54) İstanbul yenilenmeye gidiyor: Bursa depremi sonrası harekete geçildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yaklaşan Deprem korkusunun her saniye yaşandığı İstanbul için 5 yıllık yol haritasına odaklandı. Toplam 7.5 milyon bağımsız bölüm bulunan megakentte, 1.5 milyon yapı 'acil dönüşüme' ihtiyaç duyuyor.

“Yarısı Bizden” devreye girecek

Sabah'ın haberine göre; Bakanlığın yol haritası kapsamında her sene 350 bine yakın yeni yapının inşa edilmesi ve riskli bağımsız bölümün tamamen güvenli hale getirilmesi hedefleniyor. İstanbul'da risk altında bulunan her ilde toplamda 1.5 milyon bağımsız bölümün 600 binini konutlar oluşturuyor. Planlama kapsamında “Yarısı Bizden Kampanyası” üzerinden en az 200 bin konutun dönüşümü sağlanacak. Bakanlık tarafından belirlenen güvenli rezerv alanlarda ise 350 binden fazla konut inşa edilecek.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı duruma el atacak

5 yıl içinde İstanbul'u depreme dayanıklı bir metropol haline getirmeyi hedefleyen yol haritası çerçevesinde Kentsel Dönüşüm Başkanlığı da bu konuya ayrıca bir el atacak. Yalnızca Marmara Bölgesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarına odaklanacak olan bu birim, İstanbul'daki sürecin koordinasyonunu yürüterek çalışmaları hızlandıracak. 

Başvuru sayısı 1.3 milyonu aştı

Öte yandan yapılarını dönüşüme sokmak isteyen hak sahiplerine hibe ve 10 yıl vadeli kredi imkânı sunan projeye bugüne kadar başvuru sayısı 1.3 milyonu aştı. Kampanya kapsamında ilk olarak bina içinde yüzde 100 uzlaşının sağlandığı yapılarda çalışma başlayacak. 


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal