İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırındaki Philadelphia Koridoru’nu ele geçirdi

Soykırımcı İsrail ordusu, Gazze ile Mısır sınırı boyunca uzanan ve Philadelphia Koridoru olarak adlandırılan stratejik bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

30.05.2024-10:43 - (Son Güncelleme: 30.05.2024-11:23) İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırındaki Philadelphia Koridoru’nu ele geçirdi

İsrail ordusu, Gazze ile Mısır sınırında yer alan "Philadelphia Koridoru"nu ele geçirdi. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, "Son günlerde ordu, Mısır ve Refah sınırındaki Philadelphia Koridoru üzerinde operasyonel kontrol sağladı." dedi. Bu koridoru Hamas'ın "Gazze Şeridi'ne düzenli olarak silah kaçırdığı bir can damarı" olarak belirten Hagari, "askerlerin bölgede bulunan tünelleri araştırdığını ve etkisiz hale getirdiğini" söyledi.

Mısır suçlamaları reddetti 

Sözcü Hagari, bölgede Hamas'ın Gazze'ye silah kaçırmak için kullandığı yaklaşık 20 tünelin bulunduğunu belirtti. Mısır televizyonuna konuşan bazı kaynaklar bu iddiayı yalanladı ve İsrail'in Refah'a düzenlediği askeri operasyonu meşru kılmaya çalıştığını söyledi.

Mısır daha önce sınır ötesi tünelleri imha ettiğini ve böylece silah kaçakçılığını imkansız hale getirdiğini açıklamıştı. Üst düzey Mısırlı bir kaynak ise, İsrail'i "bu iddiaları Refah'a yönelik operasyonu sürdürmek ve savaşı siyasi amaçlarla uzatmak için kullanmakla" suçladı.

Philadelphia Koridoru, Mısır ile olan 13 km'lik sınırın Gazze tarafı boyunca uzanan, yer yer sadece 100 metre genişliğindeki bir tampon bölge olarak biliniyor.

İsrail, Gazze'ye yönelik büyük bir yıkıma ve on binlerce sivilin ölümüne neden olan saldırılarında zafer elde etmek için Refah'ı kontrol almak zorunda olduğunu söylüyor.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in Gazze'nin Refah kentindeki askeri operasyonlarını, saldırılarını ve diğer faaliyetlerini acilen durdurması gerektiğine hükmetmişti.

İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bugüne Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 36 binden fazla insan hayatını kaybetti.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal