İsrail hedefine Türkiye'yi aldı: Gitmeyin uyarısı yaptı

İsrail-Filistin savaşı nedeniyle dünyada İsrail'e karşı protestoların artmasıyla devlet yeni bir harita çizdi. İsrail hükümeti, düzenlenen haritada vatandaşların hangi ülkeyi seyahat etmesi güvenli olduğundan bahsederken, Türkiye'yi de kırmızı bölgeye almaları gözden kaçmadı.

05.12.2023-10:35 - (Son Güncelleme: 05.12.2023-10:35) İsrail hedefine Türkiye'yi aldı: Gitmeyin uyarısı yaptı

İsrail ordusunun verilen insani aranın ardından Gazze Şeridi'ne ölümcül saldırılarını sürdürüyor.

Türkiye ‘kırmızı’ oldu

Dünya genelindeki birçok ülkede ise İsrail'e bu saldırılarından dolayı tepki, Gazze'ye ise destek gösterileri düzenleniyor. İsrail'deki güvenlik otoriteleri, artan tepkilere karşılık Batı Avrupa dahil 80 ülkeye seyahat uyarısını artırdı. Yayınlanan uyarı haritasında Türkiye'nin kırmızı renkle gösterilmesi dikkat çekiyor.

İsrail Türkiye uyarı

“Gitmeyin diyemeyiz”

Seyahat uyarısına ilişkin harita, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yayınlandı. Sarı, ikinci seviye uyarıyı; turuncu, üçüncü seviye uyarıyı, kırmızı ise en tehlikeli seviyeyi simgeliyor. Açıklamada, "Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra İran sınırındaki ülkeler ve Asya'daki bazı Müslüman ülkeler için seyahat ertelenmeli." ifadesi kullanıldı. Konseyin yayınladığı yeni listeye göre, Gazze'ye saldırılar sonucunda 80 ülkede İsraillilere yönelik "tehdit" düzeyi artırıldı. Açıklamada, "dünya çapındaki İsrail ve Yahudi hedeflerine zarar verme çabalarının arttığının tespit edildiği" öne sürüldü. "Gitmeyin diyemeyiz." ifadesine yer verilirken, "İsraillilerin nereye gittiklerini hesap etmeleri gerektiğini söylüyoruz." denildi.

17 ülke yer aldı

Söz konusu listede Birleşik Krallık ve Avustralya'nın yanı sıra Almanya, Fransa, İsveç, Hollanda gibi 17 ülke yer aldı. Güney Afrika, Eritre, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkeler 'Seviye 3'te yer alıyor. Bu kategori, "yalnızca zorunlu seyahatlerin dikkate alınmasını" tavsiye ediyor.

“Büyük toplantılardan kaçının”

İsraillilerin gösterilerden ve protestolardan uzak durması gerektiği belirtilen açıklamada ise “Seyahat edenler, ülke dışına çıktıklarında İsrail ve Yahudi sembollerini sergilemekten, İsrailli ve Yahudi yetkililerin bulunduğu büyük toplantılardan kaçınmalı” denildi.


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal