İsrail Filistin savaşında 36’ıncı güne girildi: Rusya ve Çin Gazze için birleşti

İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmalarda 36’ıncı güne girildi. Rusya ile Çin ise savaşın daha fazla uzamaması için acil ateşkes konusunda ortak bir çözüm sundu. İşte ayrıntılar…

11.11.2023-10:16 - (Son Güncelleme: 11.11.2023-17:25)

İsrail Hamas savaşında bir ayı aşkın bir süre geride kaldı. Çatışmalarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 10 binin üzerine çıkarken İsrail son günlerde saldırılarını yoğunlaştırdı.

Rusya ve Çin Gazze için birleşti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) iki daimi üyesi Rusya ve Çin, İsrail ordusunun yoğun saldırılarının devam ettiği Gazze'de acil ateşkes ve sonrasında kalıcı bir çözüm konusunda ortak görüş ortaya koydu. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Gazze şeridindeki krizin "şoke edici" olduğunu söyledi. Nebenzia, "Filistin bölgesinde, küresel boyutlarda bir trajediyi ortaya çıkaran gerçek bir insani felaket var. İsrail hava saldırıları, konut binalarının ve sivil altyapı alanlarındaki hayati önem taşıyan sivil binaların neredeyse yarısını tamamen yok etti veya hasara uğrattı. Çatışmanın tırmanmasının kabul edilemezliğini ve tehlikeliliğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu yönde atılacak ilk adımın, İsrail-Filistin çatışma bölgesinde derhal ateşkes sağlanması olacağına inanıyoruz. Filistin sorununun çözümü hiçbir şekilde Filistinlileri ata topraklarından sürme çabalarıyla ilişkilendirilmemelidir. Kökleri uluslararası insancıl hukuk hükümlerine sıkı sıkıya bağlı olan bu uzun süreli tarihsel soruna anlamlı, derinlemesine ve temel bir çözüme ihtiyaç var." diye konuştu. Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jung da, üçüncü taraflara "çifte standarttan" kaçınma çağrısı yaptı. Jung, "Başta taraflar üzerinde benzersiz bir etkiye sahip olan büyük güçler olmak üzere tüm taraflara, jeopolitik mülahazaları ve çifte standartları bir kenara bırakıp, tüm çabalarını ateşkes ve çatışmaların sona ermesine odaklamaları yönünde çağrıda bulunuyoruz." ifadelerine yer verdi. "Gazze'de uluslararası insani hukukun açık bir şekilde ihlal edilmesinden duyduğumuz derin endişeyi ve güçlü karşıtlığımızı ifade ediyoruz." diyen Jung, sivillere yönelik "toplu cezalandırmaya son verilmesi" çağrısında bulundu. Kasım ayı Konsey başkanlığını yürüten Çin'in Büyükelçisi, Gazze'nin geleceğiyle ilgili olarak, "Gazze'ye yönelik hiçbir düzenlemenin Filistin halkına dayatılamayacağını belirtmek gerekir. Mevcut duruma ilişkin hiçbir çözüm iki devletli çözümden farklı olamaz." sözlerini kaydetti.

İsrail Filistin Son Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Riyad’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarına ve Filistin halkına yönelik saldırılarını ele almak üzere tertiplenen 8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılacak. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenecek zirvede, İslam aleminin temsilcilerinin, yaşanan gelişmeler karşısında atılacak somut adımlar hakkında fikir teatisinde bulunması öngörülüyor.

Netanyahu’dan Macron’a yanıt

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Gazze ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bebekler, kadınlar, yaşlılar bombalanıp öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yoktur. Bu yüzden İsrail'i durmaya çağırıyoruz." dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise, "Dünyanın liderleri İsrail'i değil Hamas'ı kınamalı. Sivillere verilecek her türlü zararın sorumluluğu İsrail'e değil Hamas'a aittir." ifadeleriyle yanıt verdi. (Haber7)

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal