İslam Memiş ilk kez açıkladı: Yatırımcının yeni gözdesi belli oldu

Ons altında hafta boyunca yaşanan değer kaybı gram altında da yüzde 7’lik bir düşüşe sebep oldu. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise ‘dünyanın yeni gözdesi’ olarak açıkladığı kobalt ile ilgili dikkat çeken yorumlarda bulundu.

18.02.2023-10:37 - (Son Güncelleme: 18.02.2023-17:25) İslam Memiş ilk kez açıkladı: Yatırımcının yeni gözdesi belli oldu

Hafta boyunca düşüş eğiliminde olan altın fiyatlarında Ons altındaki aşağı yönlü gidişat, geçtiğimiz haftalarda 1.185 TL’ye kadar yükselerek rekor kıran gram altının da yüzde 7’lik değer kaybı yaşamasına sebep oldu. Geçen yıl yatırımcılara kar vermeden kapatan Ons altın dün 1828 dolara kadar geriledi ve yeni yılın kazançlarını da geri aldı.

Altın fiyatları neden düşüyor?

ABD’de enflasyonun son aylarda beklenenden fazla gerileme göstermesi piyasalarda ABD Merkez Bankası Fed’in yıl içinde faiz indirimine başlayacağı beklentisini artırdığı için dolar geriledi, altın ise yükseldi. Son açıklanan ÜFE ve TÜFE rakamlarının aylık bazda artması ve yıllık bazda da beklentilerin üzerinde gelmesi, Fed’in şahin kalacağı ve son toplantıda belirttiği iki kez daha faiz artışına gidebileceği beklentisini artırdı. Dolar endeksi bu beklentilerle 104,60 seviyesine çıkarken ABD 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 3,92 ile Kasım ayı sonrası en yüksek seviyeye çıktı. 10 yıllık tahvil faizi Ekim ayında yüzde 4,33’e çıkarak 2008 yılı sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Kasım FOMC toplantısında Fed’in faiz hızını düşüreceklerini açıklamasıyla gerileyen 10 yıllık gösterge, bugünlerde Fed’in bir yerine iki faiz artışı yapacağı ve bu yıl faiz indirimine başlamayacağı düşüncesiyle yükseliş yaşıyor.

Altın Fiyatları Son Dakika

İslam Memiş’ten dikkat çeken yorumlar

Altın düşerken, dolar/TL kuru 19,30’u görerek yeni rekorunu kırdı. Şimdi ise parasını değerlendirmek isteyen yatırımcıların aklında şu soru var: Hangi yatırım aracı daha çok kazandırır? Altın ve döviz piyasalarındaki hareketlilik sonrasında Piyasa Uzmanı İslam Memiş’ten ters köşe yaptıracak bir tavsiye geldi. ‘Altın mı, dolar mı’ tercihi yapacak yatırımcıya seslenen uzman isim ‘dünyanın yeni gözdesi’ diyerek ilk kez açıkladı.

Altın Fiyatları Son Dakika-1

Dünyanın yeni gözdesi kobalt

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İslam Memiş, ‘Sizi bir yatırım aracı ile tanıştıracağım. Sözüm vardı. Deprem felaketi dolayısıyla erken açıklamak istedim. Dünyanın yeni gözdesi KOBALT (Co) olacak. Milletim bu fırsatı değerlendirmeli. 82 bin idi, 35.395’ten kapanış yaptı. 2023-2024’te dünya bunu konuşacak’ ifadelerini kullandı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal