İran'dan Türkiye'ye 'Ayasofya' Desteği

Ayasofya'nın camiye dönüşmesinin ardından gelen tebrik mesajlarının üzerine İran lideri Ayetullah Ali Hamaney de adını yazdırdı. Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, ''Türkiye halkını bu önemli İslami başarıdan dolayı kutluyoruz.'' dedi.

02.08.2020-15:02 - (Son Güncelleme: 02.08.2020-15:39) İran'dan Türkiye'ye 'Ayasofya' Desteği

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Ayasofya'nın tekrardan cami olmasına yönelik, ''Türkiye halkını bu önemli İslami başarıdan dolayı kutluyoruz.'' açıklamasını yaptı.

İran devlet televizyonunda gündemdeki gelişmeleri yorumlayan Velayeti, Ayasofya'nın müze statüsünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınarak tekrardan camiye dönüştürülmesinin ''çok önemli bir iş'' olduğunu dile getirdi.

"POMPEO'NUN BAŞKA EMRİ VAR MI"
Velayeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararından sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya'nın tekrar müzeye dönüştürülmesine açıklamasına yönelik, ''Pompeo’nun başka bir emri var mı? Ataları tüm dünya müzelerini kiliselere dönüştürdü. Endülüs'ün yenilgisinden sonra ellerinden geldiği kadar kilise yaptılar. 500 yıldır cami olan yer kıyamete kadar cami olarak kalacaktır. Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararı için minnettardır.'' dedi.

''TÜRK HALKI İSLAM'A BAĞLI''
Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında bir camide namaz kıldığını söyleyen Velayeti, ''Tüm propagandalara rağmen namaz saatinde camilerin nasıl dolduğuna hatta halkın camilerin dışında saf tuttuğuna bizzat tanıklık ettim. Türk halkı gerçek İslam'a bağlı ve din büyüklerine de saygı duyuyor.'' dedi 

Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreterliği görevini de üstlenen Velayeti, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını tebrik eden bir bildiri yayınladıklarını ve bildirinin Türkçe nüshasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğunu açıkladı.

ALİ EKBER VELATİ

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal