İpsala'nın Ötesinde Karantina Başlayacak

Yunanistan'da koronavirüs salgınında vakaların yeniden artışının önüne geçilebilmesi amacıyla ülke genelinde 3 hafta süreyle karantina kararı alındı.

05.11.2020-22:17 - (Son Güncelleme: 05.11.2020-23:33)İpsala'nın Ötesinde Karantina Başlayacak

Avrupa’da koronavirüs salgınına karşı birçok ülke sokağa çıkma yasaklarını yeniden uygulanmaya başladı.

İki hafta önce başkent Atina dahil olmak üzere salgından en fazla etkilenen bölgelerde tedbirlerin arttırıldığı Yunanistan'da şimdi de ülke genelinde karantina ilan edildi.

'KARANTİNA 3 HAFTA SÜRECEK'

Başbakan Kiryakos Miçotakis yaptığı açıklamada, 7 Kasım Cumartesi yerel saatle 06.00'dan itibaren ülke genelinde başlayacak üç haftalık karantina uygulamasının 30 Kasım'a kadar yürürlükte olacağını duyurdu.

Son 5 günde vakalardaki ani artıştan sonra harekete geçmek zorunda kaldığını söyleyen Miçotakis, karantina olmadan sağlık sistemi üzerindeki baskının "dayanılmaz" olacağını vurguladı.

'İZİN ALMADAN ÇIKMAK YASAK'

Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek yeni kısıtlamalar kapsamında, marketler ve eczaneler hariç tüm işletmeler kapatılacak. Halkın, dışarı çıkabilmesi için izin alması gerecek.

Karantina kapsamında ilkokulların açık kalmasına karar verilirken, ortaokul, lise ve üniversitelerde ise uzaktan eğitime geçilecek.

Yunanistan'da şu ana kadar 46 bin 892 korona virüs vakası tespit edilirken, 673 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR