İmam Hatip Öğrencileri Başarılarıyla YKS'ye Damga Vurdu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında Anadolu imam hatip liseleri, büyük başarılara imza attı.

07.08.2019-15:52 - (Son Güncelleme: 07.08.2019-15:49) İmam Hatip Öğrencileri Başarılarıyla YKS'ye Damga Vurdu

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu imam hatip liselerinden mezun 243 bin 380 aday YKS'ye başvurdu. Öğrencilerden 36 bin 256 lisans, 30 bin 821 önlisans, 20 bin 573 açıköğretim fakültesi olmak üzere yüzde 36,01 oranla toplam 87 bin 650 öğrenci üniversitelere yerleşti. .
YKS sonuçlarına göre ilk binde, beş binde ve on binde dereceye girerek imam hatip liselerinden mezun olan öğrenciler Boğaziçi, İTÜ, Yıldız Teknik, Gebze Teknik, İstanbul, Marmara, Ankara, Hacı Bayram, Medeniyet, İbn Haldun, Medipol, Şehir, 29 Mayıs, ODTÜ, İstanbul Cerrahpaşa ve Sabancı üniversiteleri gibi ülkenin köklü ve seçkin üniversitelerine yerleştiler.

İMAM HATİPLİLER TIP FAKÜLTESİNDEN UZAY FAKÜLTESİNE KADAR BİRÇOK ALANDA TERCİH YAPTI 

İmam hatipli öğrenciler tercihlerinde ilahiyat ve İslami ilimler fakültelerinin yanında, tıp fakülteleri, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri, mühendislik ve mimarlık fakülteleri, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, hukuk fakülteleri, eğitim fakülteleri, fen ve edebiyat fakülteleri, havacılık ve uzay fakülteleri, iletişim fakülteleri gibi ilgi duydukları fakültelere yerleştiler.

Son Dakika Eğitim Haberleri için aşağı kaydırın.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal