İlk Uçan Araba Cezeri’ye Dünya Basınında Büyük İlgi

Yerli ve milli teknolojide ilkleri yaşatmaya devam eden Türkiye'nin ilk uçan arabasının görüntüleri dünya basınını hayran bıraktı.

19.09.2020-13:39 - (Son Güncelleme: 19.09.2020-14:50)İlk Uçan Araba Cezeri’ye Dünya Basınında Büyük İlgi

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri'nin ilk uçuş testi tamamlandı. Testi başarıyla geçen Cezeri dış basında da oldukça ilgi gördü. Cezeri'nin başarısına yer veren Reuters ve ABC kanalları ilk uçuş testinin başarıyla gerçekleştiğini yazdı.

TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇMİŞTİ

Cezeri, 14 Eylül'ü 15 Eylül'e bağlayan bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

10 METRE YÜKSELDİ

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül 2020 Salı günü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.

ADINI MÜSLÜMAN BİLİM ADAMI EL CEZERİ’DEN ALIYOR

Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1 buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR