İletişim Başkanlığı çıkan iddiaları yalanladı: Ehliyet ve kimlik yenileme tarihi yeniden açıklandı

Ehliyet ve kimlik kartlarının yıl sonuna kadar değiştirilmesinin zorunlu olacağına dair iddialarla ilgili İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi. İşte detaylar…

21.12.2023-17:42 - (Son Güncelleme: 21.12.2023-17:42)

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarının ve ehliyetlerin zorunlu olarak değişeceği ve son değişim tarihinin 31 Aralık 2023 olduğuna dair iddia ve haberlere ilişkin olarak Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden bir açıklama yapıldı. 

Merkezin yaptığı açıklamada kimlik için herhangi bir son tarih olmadığı, ehliyetler için ise son tarihin 31 Aralık 2024 tarihi olduğu ifade edildi.

Ehliyet ve kimlik yenileme tarihi yeniden açıklandı

Haber7’nin yer verdiğine göre; Kimlik ve ehliyetlerdeki değişiklikler devam ediyor. Randevu olarak nüfus müdürlükleri vasıtasıyla çok kısa sürede işlemler gerçekleşip yeni kimlik ve ehliyetler eve kadar kargoyla geliyor.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı basın yayın organlarında ortaya atılan yalan beyanlarla yapılan haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Ehliyet ve Kimlik

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, kimlikler için herhangi bir değiştirme tarihi olmadığını, ehliyetler için de son değiştirme tarihinin 31 Aralık 2024 olduğunu belirtti.

İddialar doğru değildir

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Ehliyet ve kimlik kartlarının yenilenmesi için son tarih 31 Aralık 2023, yenilemeyenlere ceza kesilecek” iddiası doğru değildir.

İddia edilenin aksine nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için belirlenen son tarih ise 31 Aralık 2023 değil 31 Aralık 2024 olarak açıklanmıştır.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal