İki NAVTEX İptal Edildi!

MSB, son dakika olarak iki NAVTEX'in neden iptal edildiğini açıkladı.

27.10.2020-15:59 - (Son Güncelleme: 27.10.2020-15:50)İki NAVTEX İptal Edildi!

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Vekili Deniz Yarbay Şebnem Aktop, 'NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar; Türkiye'nin yapıcı tavrının bir göstergesi olarak Türkiye'nin 28 Ekim, Yunanistan'ın 29 Ekim'i kapsayacak şekilde ilan ettikleri NAVTEX'leri iptal etmesini teklif etmiştir. Yapılan koordineler sonucunda milli günlere denk gelen iki NAVTEX iptal edilmiştir' açıklamasında bulundu.

 

Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Deniz Yarbay Aktop, açıklamasında, Türkiye'nin daima Doğu Akdeniz ile Ege'deki problemlerin uluslararası hukuk ile iyi komşuluk münasebetleri çerçevesinde, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde diyalog ve görüşerek çözülmesinden yana olduğunu belirtti.

NAVTEX bildirilerinin seyir risklerinin denizcilere ulaştırılmasını temin eden küresel bir hareket emniyet hizmeti olduğunu belirten Şebnem Aktop, 'Ege ve Doğu Akdeniz’de de icra edilecek eğitim, tatbikat veya her türlü faaliyet bu mesajlar aracılığı ile denizcilere önceden bildirilmektedir' diye konuştu.

 

Sözcü Şebnem Aktop, Türkiye ile Yunanistan arasında 1988 senesinde imza atılan Atina Mutabakat Muhtırası'nda, Ege Denizi’nde tarafların birbirlerinin dini ve milli günleri ile 15 Haziran-15 Eylül tarihlerindeki turizm sezonunda eğitim yapılmaması meselesinin yer aldığını ifade ederek, şu açıklamayı yaptı:

'BİR DEFAYA MAHSUS'

'Ancak Yunanistan tarafından, 29 Eylül’de, Ege Denizinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kapsayan günlerde bir atış eğitimi icra edileceği NAVTEX ile duyurulmuştur. Tarafımızdan ise mütekabiliyet kapsamında, 8 Ekim tarihinde, Yunanistan’ın resmi bayramı olan 28 Ekim tarihini de kapsayan günlerde atış eğitimi icra edileceği NAVTEX ile duyurulmuştur. 22-23 Ekim tarihlerinde, NATO üyesi 30 ülkenin savunma bakanlarının katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar; Türkiye’nin yapıcı tavrının bir göstergesi olarak Türkiye’nin 28 Ekim, Yunanistan’ın 29 Ekim’i kapsayacak şekilde ilan ettikleri NAVTEX'leri iptal etmesini teklif etmiştir. Yapılan koordineler sonucunda milli günlere denk gelen iki NAVTEX iptal edilmiştir. Ayrıca Türkiye, iyi niyet göstergesi olarak Antalya bölgesinde daha önce planlanan atışlı eğitimlere ilişkin ilan ettiği NAVTEX'i de bir defaya mahsus iptal etmiştir.'

 

Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şebnem Aktop, Türkiye'nin NATO’daki taahhütlerini harfi harfine yerine getirdiğini ifade ederek, 'Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görüşmesi sonrasında kararlaştırılan ve hayata geçirilen Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki 'Ayrıştırma Usullerinin' ele alındığı teknik toplantılara da ön koşulsuz katılarak diyalogdan yana olan tavrını göstermeye devam etmektedir. Diğer taraftan, Türk Silahlı Kuvvetleri, Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren tüm sismik araştırma ve sondaj gemilerimize refakat ve koruma görevine devam etmektedir. Oruç Reis Araştırma gemimiz kıta sahanlığımız içerisinde daha önceden belirlenen program dahilinde faaliyetlerine devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya kararlılıkla devam edecektir' diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR