İçişleri Bakanlığı Yüz Yüze Eğitim Öncesi 81 İle Genelge Gönderdi! PCR Testi Konusuna Açıklık Getirildi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yüz yüze eğitim öncesi "PCR Testi Zorunluluğu" konulu genelge gönderildi. Genelge ile beraber PCR testi ile birçok konu netlik kazandı.

01.09.2021-15:16 - (Son Güncelleme: 01.09.2021-15:16)İçişleri Bakanlığı Yüz Yüze Eğitim Öncesi 81 İle Genelge Gönderdi! PCR Testi Konusuna Açıklık Getirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 il valiliğine yüz yüze eğitim öncesi "PCR Testi Zorunluluğu" konulu genelge gönderildi.

HAFTADA İKİ KEZ PCR TESTİ İLE TARANMALARININ İSTENECEK

Genelgede öncelikle öğretmenler olmak üzere, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle olacak görevli olanlarla aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmalarının isteneceği, PCR testi sonuçlarının okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacağı dile getirildi. Koronavirüs salgını ile verilen çabada başarılı bir şekilde yürütülmesi ve salgının olumsuz ekonomik ve sosyal etkilerinin tamamen bertaraf edilerek kalıcı ve sürdürülebilir normalleşmenin sağlanmasında, aşılamanın büyük önem taşıdığına vurgu yapılan genelgede, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilmesi istendi.

PCR TESTİNİN ZORUNLU OLDUĞU BİLDİRİLDİ

Söz konusu genelgede, 6 Eylül Pazartesi tarihinden beri aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin, konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla yapacağı şehirler arası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testinin zorunlu olduğu bildirildi. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Ağustos 2021'de yayımlanan "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde öğrencilerle olması zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenildiği hatırlatılan genelgede sonuçların okul idareleri tarafından kayıt alınacağını bildirerek ‘Başta öğretmenler olmak üzere, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde, bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak’ dedi.

‘18 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN UYGULANACAK’

Genelge gereği ile PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak kişiler, aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecek. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal