İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan göçmen politikası hakkında açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ‘Göç İdaresi Mobil Araç Teslim Töreni'ne katıldı. Türkiye’nin uyguladığı göçmen politikaları hakkında bilgi verdi.

27.02.2024-17:27 - (Son Güncelleme: 27.02.2024-18:15)

Bakan Ali Yerlikaya Göç İdaresi Mobil Araç Teslim Törenine katılarak, İstanbul'daki düzensiz göçle önemli bir şekilde mücadele verdiklerini söyledi.

Düzensiz göçmenlere yönelik operasyonlar yapılıyor!

Türkiye’nin birçok bölgesine düzensiz göçmenlere karşı operasyon yürüttüklerini ve özellikle İstanbul özelinde operasyon gerçekleştirildiğinden bahseden Bakan Yerlikaya, '286 binden fazla kontrolde binlerce düzensiz göçmen yakalandı. 56 bin 100 yabancı sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine gönderildi’’ şeklinde konuştu.

56 bin 620 yabancı sınır dışı edilmek üzere yakalandı!

Göçmen konusunda hassas davrandıklarına değinen Yerlikaya, "19 Temmuz’dan bugüne kadar sadece İstanbul’da mobil göç noktalarımızda 192 bin 934 yabancının kontrollerini yaptık. Yaklaşık 200 bin, büyük bir rakam. 56 bin 620 yabancı sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine sevk edildi. 200 bine yakın kontrol, 56 bini bu mobil göç noktalarımızda düzensiz göçmen olduğu ortaya çıkıyor ve sınırdışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerimize sevk ediliyor. Türkiye geneline bakalım. Mobil Göç Noktası araçlarında bugüne kadar Türkiye genelinde toplam 286 bin 102 yabancının kontrolleri yapıldı. 61 bin 429 yabancının düzensiz göçmen olduğu tespit edildi ve bu kişilerin sınırdışı işlemleri başlatılarak geri gönderme merkezlerine sevk edildi’’ dedi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ‘Göç İdaresi Mobil Araç Teslim Töreni'ne katıldı.

798 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı!

Düzensiz göçle ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini söyleyen Yerlikaya sözlerine şu şekilde devam etti: ‘‘İstanbul’da 1 Haziran 2023- 23 Şubat 2024 tarihleri arasında göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 493 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda 798 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, bunların 201’i tutuklandı, 103’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde İstanbul’da yakalanan düzensiz göçmen sayısı ise 80 bin. Başta İstanbul olmak üzere her şehrimizde denetimlerimiz, kontrollerimiz artarak ama hiç durmadan ara vermeden devam edecek. İnsan tacirlerine ve göçmen kaçakçılığı organizatörlerine göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız."


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal