İBBŞT, Necip Fazıl'ın 'Reis Bey' Oyununu Repertuvardan Çıkardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 106'ncı yılında yeni repertuvarından ve yeni sezon çalışmalarından Necip Fazıl Kısakürek'in "Reis Bey" adlı oyununu çıkardığını aktardı.

20.09.2019-12:19 - (Son Güncelleme: 20.09.2019-12:26)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 106'ncı yılında yeni repertuvarını ve yeni sezon çalışmalarını, basın ve kültür- sanat gündemine sundu.

Tanıtıma İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları Müdürü Necip Sedat Çakır, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur ile birlikte aralarında Zihni Göktay, Nilgün Kasapbaşoğlu, Hikmet Körmükçü, Ayşegül İşsever dahil oldu.Toplantıda İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı ve Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur yeni sezonla ilgili açıklamalar yaptı.

 Konuya Yönelik Ekonomik Sebepler Gerekçe Gösterildi

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun göreve atanmasından sonra Şehir Tiyatroları'nda geçtiğimiz sezon gösterilen  Necip Fazıl Kısakürek'in 1960 yılında yazdığı "Reis Bey" adlı oyunu yeni repertuardan çıkarıldı.Bahsi geçen konuya neden olarak ekonomik sebepler sunuldu. İBB Şehir Tiyatroları'nın 2 Ekim'de gösterime girecek yeni sezonunun tanıtımı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapıldı.

‘Kendi Tiyatromuzu Ön Plana Çıkarmak İstiyoruz’

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Necip Fazıl Kısakürek'in "Reis Bey" oyununun gösterimden kaldırılması üzerine yöneltilen soruya şöyle cevap verdi:

 "Çıkarılma kelimesini çok sert buluyorum. Onu şöyle söylesek daha uygun olur. Çünkü biz o niyetle hareket ettik. Önceliğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde israfı önlemek, ekonomik nedenler olarak söyleyebilirim. Proje bazlı oyunculara çok fazla yer verilmişti, bunların ekonomik maliyeti çok yüksekti ve biz ekonomik kaygıları başta tutmak, ayrıca kendi oyuncularımızı ön plana çıkarmak için, Şehir Tiyatroları'nın çok kıymetli sanatçıları oyuncuları var, onlarla beraber kendi oyunlarımızla ve oyuncularımızla ortaya çıkmak adına, sadece ikisini repertuvardan kaldırdık." Şehir Tiyatroları'nın kendi oyuncularıyla ikame edilebilecek oyunlara ağırlık vererek maliyetleri düşürmeye çalıştıklarını kaydeden Muratlı, "Buna tamamen maddi olay da diyemem, kendi tiyatromuzu ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu oyunları çekince yeni oyunlara yer açmak istiyoruz" 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR