Hurdacı, Ayasofya'ya Ait Olduğu Düşünülen 2 Bin Yıllık Çan Buldu

Ayasofya'ya ait olduğu düşünülen 2 bin yıllık çan bulundu. Bursa İznik'te hurdacı tarafından antikacıya verilen çanın, Ayasofya'ya ait olduğu düşünülüyor. Tarihi çan, İznik Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından incelemeye alındı.

26.10.2020-11:04 - (Son Güncelleme: 26.10.2020-11:03)Hurdacı, Ayasofya'ya Ait Olduğu Düşünülen 2 Bin Yıllık Çan Buldu

UNESCO geçici miras listesindeki İznik'te bir hurdacı, tarihi öneme sahip olduğunu düşündüğü çanı, antikacı Hakan Turan'a verdi. Çanın bir kısmını zımparalayan antikacı Turan, çan üzerindeki desenleri araştırınca şaşkınlığa uğradı. Çanın üzerindeki 'Hagia Ayasofya’ yazısını gören Turan, çanın eskiden kilise olan Ayasofya'ya ait olduğu ihtimalini düşündü.

Turan'ın karşılaştığı bu durumu İznik Müze Müdürlüğüne bildirmesi üzerine ve çan üzerindeki resmin ‘Nikaia’ olduğu düşünülünce çan, incelenmek üzere ekipler tarafından antikacıdan teslim alındı. Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından General Lysimakhos'un, M.Ö. 301’de General Antigonius’u mağlup ederek 'Antigonia' olan şehrin adını, eşi Nikaia’nın ismiyle değiştirdiği biliniyor.

'MÜZEYE TESLİM ETMEYİ UYGUN BULDUM'

Eseri bir hurdacının kendisine verdiğini söyleyen antikacı Hakan Turan, kararmış şekilde olan çanı zımpara ile temizlediğinde adeta şok yaşadığını söyledi. Turan, 'İznik’te antika işi ile uğraşıyorum. Geçtiğimiz günlerde hurdacıdan malzemeler geldi. İçlerinden bu çan dikkatimi çekti. Küçük bir ince temizlikten sonra üzerindeki yazıları fark ettim. Üzerinde Hagia Ayasofya ve bununla birlikte tarihler haç işareti vardı. Hatta Nikaia’nın resmi mevcut. Bu eserin müzeye gitmesi gerektiğini düşündüm. Tarihi eserlerin korunmasında oldukça hassas olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden müzeye teslim ettim' açıklamasında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR