Hükümet Harekete Geçti: Üç Çocuğa Asgari Ücret Kadar Destek! Doğum Hızını Artıracak Mı?

AK Parti MYK'da, Türkiye'nin nüfus artışındaki yavaşlamaya karşı bir dizi tedbir ele alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

10.07.2024-10:09 - (Son Güncelleme: 10.07.2024-10:09) Hükümet Harekete Geçti: Üç Çocuğa Asgari Ücret Kadar Destek! Doğum Hızını Artıracak Mı?

1965 yılında 7 olan doğurganlık hızının 2023'te 1,51'e inmesi ve Türkiye'nin bu konuda ilk defa OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesiyle, AK Parti doğum oranını artırmayı öncelikli hedef olarak belirledi. Kadın Kolları Başkanlığı'nın doğum hızını artırmaya yönelik önerilerinden bazıları şu şekilde:

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırının 40’tan 45’e çekilmesi.

"Anne dostu hastane" gibi uygulamaların yaygınlaştırılması ve devlet hastanelerinde doğum yapmanın cazip hale getirilmesi.

Doğum izinlerinden sonra annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkının getirilmesi.

Üç ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi.

Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması.

İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere vergi indirimleri ve avantajlar sunulması.

Aile ve Gençlik Fonu uygulamasının, çocuk teşvikleri için de kullanılmak üzere kapsamının genişletilmesi.

Doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi.Doğum Oranını Artırmaya Yönelik Destekler

Türkiye'de doğum oranını artırmak amacıyla, dünya genelinde başarılı sonuçlar alınan kamu destekli çocuk bakım hizmetlerine yönelim öne çıkıyor. Tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, ancak sürekli desteklerin daha etkili olduğu belirtiliyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal