Hong Kong’da Sular Durulmuyor! Mahkeme Binasını Ateşe Verdiler

Hong Kong’da aylardır devam eden gösterilerde, eylemciler Yüksek Mahkeme binasını ateşe verdi.

09.12.2019-23:55 - (Son Güncelleme: 09.12.2019-23:52)
Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısının ardından başlayan ve yönetimin yasa tasarısını geri çekmesine rağmen son bulmayan eylemlerde tansiyon yükselmeye devam ediyor.

En az 6 ay önce sokaklara çıkan göstericiler, dün bir kez daha hükümet karşıtı gösterilerde bulundu. Barışçıl başlayan gösteri bir süre sonra yerini artan tansiyona bıraktı. Bazı göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Protestocular Yüksek Mahkeme binasına Molotof kokteyli fırlattı. Bazı eylemciler barikat kurarken bazı eylemciler de duvarları boyadı.

Polis hafta sonu boyunca süren gösterilerde silah bulundurma ve diğer suçlardan 42 kişinin gözaltına alındığını ve Haziran ayından beri devam eden olaylarda toplamda 6 bin 22 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı. Gösterilere 800 bin kişi katılırken gösteriye müdahale etmek için 183 bin polis hazırda bekledi.

Hong Kong polisi bugün yaptığı açıklamada, “Bu eylemler barış amaçlı olsa bile, sonrasında toplumda çok büyük zararlara neden olacaktır” ifadelerini kullandı. Polis, aynı zamanda birçok mağazanın ve bankanın da zarar gördüğünü dile getirerek bazı eylemcilerin molotof kokteylinin, spreyler fırlatarak ve Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi binalarını ateşe vererek suç işlediklerini söyledi.
Protestocular pazartesi günü şehir genelinde protesto yapma çağrısında bulunmuşlardı. Protestolar sonucunda birçok ulaşım aracında aksamalar yaşandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR