Hollanda'da Normalleşme Adımları

Avrupa'nın diğer büyük ülkelerine nazaran vaka sayıları düşük olan Hollanda koronavirüs kısıtlamalarında, 28 Nisan'dan itibaren 5 aşamalı plan dahilinde gevşetmeye gidiyor.

13.04.2021-21:55 - (Son Güncelleme: 13.04.2021-21:55)Hollanda'da Normalleşme Adımları

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge'nin düzenlediği ortak basın toplantısında, 28 Nisan'dan itibaren tedbirlerin değişip gevşetileceği fakat kısıtlamaların haftalık vaka sayısına göre tekrar olabileceğini belirtti


Hollanda da 15 Aralık'ta kabul edilen yasada  sıkılaştırılmış koronovirüs tedbirlerinin ve 23 Ocak'ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 28 Nisan'a kadar süreceği duyuruldu.


Tedbirleri uygulamanın ne denli zor olduğuna değinen Rutte "Herkesin kendince sebepleri var fakat tedbirleri elden bırakamayız." dedi.


Yapılan plan içerisinde negatif test sonucu çıkan yükseköğretim öğrencilerinin 26 Nisan itibarıyla yüz yüze eğitime başlayabileceği belirtildi.


Ayrıca, okul saatleri dışında 4 ila 12 yaş çocuklar için hizmet veren çocuk bakım evlerinin 19 Nisan itibarıyla açılacağı aktarıldı.


AŞILAMADA ÖNCELİĞİ OLANLAR

Aşılama takvimine ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı De Jonge, mayıs başında 60 yaş üstü tüm bireyler ve kronik rahatsızlığı bulunanların aşılanmasını hedeflediklerini belirtti.De Jonge, sürü bağışıklığı kazanılması için toplumun yüzde 70 ila 80'inin aşılanması gerektiğini söyledi.

5 AŞAMADAN OLUŞAN PLAN 

Bakan De Jonge, eğer üçüncü dalga aşılabilirse tedbirlerde gevşemelerin başlayabileceğini kaydetti.

Plana göre, hükümet 20 Nisan'da yapacağı toplantıda 28 Nisan itibariyle gevşeme takviminin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini açıklayacak.

Hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin doluluk durumuna göre planda değişikliğe gidilebileceğini belirten De Jonge, ilk aşamada evlere kabul edilen misafir sayısının birden ikiye yükseltileceğini belirtti.

11 Mayıs'ta başlaması tahmin edilen 2. aşamada negatif test ibraz edenler müze, hayvanat bahçesi ve stadyumlara alınabilecek.

25 Mayıs'ta başlaması planlanan üçünü aşamada kafe ve restoranların açılması öngörülüyor.

16 Haziran'da başlayacak dördüncü aşamada daha fazla toplu etkinliklere izin verileceği belirtilirken, 1 Temmuz itibarıyla tüm yetişkinlerin en az ilk doz aşılarının yapılacağı beşinci aşamaya geçileceği aktarıldı.

 GEVŞEMENİN ETKİLERİNİ ANLAMAK İÇİN

Hollanda'da etkileri gözlemlenmek üzere nisan ayı itibarıyla müze, cafe, restoran, hayvanat bahçesi, stadyum, gösteri salonları, tiyatro gibi yerlere ziyaretçiler alınmaya başlanmıştı.

Deneme amaçlı yapılan seyircili etkinlikler neticesinde hükümet tamamen açma ya da kapatma kararını vereceğini açıklamıştı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal