Her sene daha acı geçiyor! Şehit anneleri için buruk bir gün: Anneler Günü

Anneler Günü şüphesiz çok özel bir gün fakat herkes için aynı şeyi ifade etmiyor. Öyle ki teröre evlatlarını kurban veren anneler, bugünü hep buruk geçiriyor. Şehit anneleri, vatan uğruna feda ettikleri evlatlarının düşüyle yaşama devam ederken, çocuklarını terör örgütünün kaçırdığı anneler ise bugünün son Anneler Günü olmasını istiyor.

07.05.2022-11:50 - (Son Güncelleme: 07.05.2022-12:42) Her sene daha acı geçiyor! Şehit anneleri için buruk bir gün: Anneler Günü

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın annesi Zehra Yalçın, terör şehidi Arif Çakır'ın annesi Nazife Çakır, 15 Temmuz şehidi Bülent Karalı'nın annesi Aynur Karalı, terör kurbanı Nusrettin Can Çalkınsın'ın annesi Aynur Çalkınsın ve kızını PKK'nın elinden kurtarmaya çalışan Diyarbakır annesi Türkan Mutlu, Anneler Gününü hüzünlü geçirecek annelerden yalnızca birkaçı..

Her sene daha acı geçiyor! Şehit anneleri için buruk bir gün: Anneler Günü

Yavrumu çok özledim

Hendek operasyonları sırasında şehit olan Jandarma Astsubay Üstçavuş Arif Çakır'ın annesi Nazife Çakır (66): Oğlum her Anneler Günü'nde hediyeler alırdı, özel günleri asla unutmazdı. Evladım ailesine düşkündü, eşi, ablası ve bana şiirler yazardı. Mardin Nusaybin'de 2016'da şehit oldu. Görev yeri Kars'tı, 'Anneme babama Mardin'e gittiğimi söylemeyin' demişti. Ablasına 2 Haziran sabahı mesaj atmış 'Son göreve gidiyorum abla, görev bitti dönüyoruz' demiş. Ömrü bitmiş, şehadet haberi geldi. Bir oğlu var. Torunum da aynı babası gibi kahraman olmak istiyor. Özel günlerimizi asla unutmazdı, sabah erkenden arar kutlardı. Onu çok özledim.

Onsuz geçen her günüm azap

15 Temmuz şehidi Bülent Karalı'nın annesi Aynur Karalı ise (68): “Bülent'im henüz 38 yaşındaydı, yeni iş kuracaktı. Meğer öbür dünyanın anahtarını eline alacakmış. Evladım olmadan geçen her günüm azap. Hasret ve acı dolu günleri şehitliğe giderek gidermeye çalışıyorum. Oğlum askerdeyken bile Anneler Günü hediyemi göndermişti. Bizim için özel günlerin anlamı kalmadı artık. Çocuklarım vatan aşkı ile büyüdü, o gece abisi ile gözünü kırpmadan sokağa çıktı, şehadet Bülent'ime nasip oldu. Devletimiz var olsun, sağ olsun.”

Şimdi ben ona gidiyorum

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın annesi Zehra Yalçın, onsuz geçen her Anneler Günü’nün daha fazla canını acıttığı söyleyerek; “Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Melek yüzlü kızım melek olup ayrıldı. Şehit olması gurur verici ama acısı anlatılmaz. Evladım olmadan geçen her Anneler Günü yüreğim daha fazla yanıyor. Aybüke çok narin ve zarifti, kendisi gibi narin öğrenciler yetiştirecek, belki kendisi de anne olacaktı. Henüz 22 yaşındaydı. Evladımın geleceğini kararttılar. Evladımın hayallerini, hayatını çalanlar gün yüzü görmesinler. Anneler Günü'nü asla unutmazdı, hep o bana gelirdi, çiçekler alırdı. Şimdi ben kızıma gidiyorum.” dedi.

Her cuma buluşurduk

Güvenpark’taki PKK saldırısında oğlu Nusrettin Can Çalkınsın'ı kaybeden acılı anne Aynur Çalkınsın: Oğlum kız arkadaşı ile otobüse binecekken PKK'lıların bombalı saldırısında 13 Mart 2016'da şehit oldu. 19 yaşında hukuk fakültesi öğrencisiydi. Yüreğimdeki yangının tarifi yok. Oğlumsuz geçen her Anneler Günü yüreğimi dağlıyor. Yaşadığım acıyı tarif edemiyorum ama Allah'ım öyle bir sabır veriyor ki o sayede ayaktayım. Evladımın mezarına rahat gidebilmek için 45 yaşımda araba sürmeyi öğrendim, ehliyet aldım. Biz her cuma oğlumla Millet Camii'nde buluşur, namaz kılardık.

Her sene daha acı geçiyor! Şehit anneleri için buruk bir gün: Anneler Günü

Son olsun

8 senedir evladını göremeyen Diyarbakır annesi Türkan Mutlu ise: 8 yıldır evlat hasreti çekiyorum. Ceylan'sız son Anneler Günüm olsun. Tüm Diyarbakır anneleri evlatlarına kavuşsun. Kızım olmadan geçirdiğim her gün gözyaşı ve acı. Allah devletimize zeval vermesin. Ciğerimi yakan PKK ve ona sırtını yaslayan HDP'nin de ciğeri yansın. CHP'nin onları desteklemesi bizi derinden üzüyor. Ben çocuğumun katil olmasını ve çocuğumun dağlarda teröristlerin elinde kalmasını istemiyorum.

Tarık Bulduk
tarikbuldk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal