Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Şimşek hakkındaki iddialara yanıt verdi: "İddia edilen rakamlara oranla çok cüzidir..."

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son günlerde Bakan Mehmet Şimşek hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Bakan Şimşek'in görevini yasal çerçeveler içinde ve şeffaflık ilkesi doğrultusunda yürüttüğü vurgulandı.

09.07.2024-15:54 - (Son Güncelleme: 09.07.2024-15:54) Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Şimşek hakkındaki iddialara yanıt verdi: "İddia edilen rakamlara oranla çok cüzidir..."

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Mehmet Şimşek'in görev süresi boyunca hiçbir usulsüz veya yolsuzluğa karışmadığı, tüm faaliyetlerinin kamuoyunun bilgisine açık olduğu ifade edildi. Bakanlık, iddiaların asılsız ve mesnetsiz olduğunu belirterek, bu tür haberlerin kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu söyledi.

Şimşek'in Performansı Takdir Ediliyor

Açıklamada, Bakan Şimşek'in ekonomik reformlar ve mali disiplin konusundaki çalışmalarıyla büyük takdir topladığı, ekonominin istikrar kazanmasında önemli rol oynadığı vurgulandı. Ayrıca, Şimşek'in Türkiye'nin ekonomik hedeflerine ulaşması için yoğun bir şekilde çalıştığı belirtildi ve şu ifadeler kaydedildi:

"CHP Milletvekili Sayın  Ali Mahir Başarır, 04/07/2024 günü Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile ilgili “bir iddiaya göre” diyerek mesnetsiz iddialarda bulunmuş, bu iddialara aynı gün basın açıklaması ile cevap verilmişti.

Adı geçen Sayın Vekil bu defa 08/07/2024 günü gerçek dışı iddialarını genişleterek kamuoyunun ilgisini çekmeye devam etmeye çalışmıştır. Bu nedenle son kez bir açıklama yapmak zarureti hasıl olmuştur:

1-Sayın Bakanımızın evinin içinde, son on yıl içinde önemli herhangi bir tadilat yapılmamıştır.

2-Sayın Bakanımızın evinin içindeki mutfağında da herhangi bir tadilat, bakım-onarım yapılmamıştır, satın alındığı haliyle kullanılmaktadır.

3-Evin zemin katında ortaya çıkan nem sorunu, Sayın Bakanımızın görevde olmadığı 2020-2021 döneminde yapımcı firma tarafından su izolasyonu yapılarak sorun giderilmiştir.

4-Evin önündeki güneş enerjili otogaraj ile ilgili iddialara gelince; 2023 yılı mart ayında, Sayın Bakanımız, evinde yenilenebilir enerjiden faydalanmak için iki araçlık otopark alanının üstüne, dört tarafı açık, yaklaşık 40m2’lik yüzeyde çelik donatı üzerine 9,8 kw,  güneş panelleri ve evin çatısı üzerine 10,2 kw güneş enerji panelleri monte etmek ve üretime geçirmek üzere, toplam 20 Kw güneş enerji sistemi yapılması için kamu ile işi olmayan, Ankara merkezli, güneş enerjisi konusunda uzman bir firmayla sözleşme imzalamıştır. Projenin otopark üstü tamamlanmış olup çatı üstü imalat işi ise çatının güçlendirme ihtiyacı nedeniyle halen devam etmektedir.

5-Bu çerçevede Sayın Ali Mahir Başarır’ın bahsettiği işlerden doğru olan ve halen devam eden tek kalem, güneş enerjisi  işidir, bu işin maliyet  bedeli olarak iddia edilen rakam çok afakidir. Zira gerçek sözleşme bedeli iddia edilen rakamın aksine piyasa fiyatları düzeyinde ve iddia edilen rakamlara oranla çok cüzidir."

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal