Hazine Bakanı Mehmet Şimşek duyurdu: Türk Yatırım Fonu Kuruluş Toplantısında tarihi kararlar alındı!

Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Yatırım Fonu'nun tarihî bir adımı temsil eden kuruluş toplantısında önemli kararlar alındığını duyurdu. Toplantıda, fonun 500 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile kurulacağı müjdesi verildi. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, fonun hem kamu hem de özel sektör yatırımlarının hız kazanmasına destek olacağını belirtti.

18.05.2024-16:42 - (Son Güncelleme: 18.05.2024-16:42) Hazine Bakanı Mehmet Şimşek duyurdu: Türk Yatırım Fonu Kuruluş Toplantısında tarihi kararlar alındı!

Türk Yatırım Fonu'nun, Türkiye ekonomisinin güçlenmesi ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine katkı sağlamayı amaçladığı vurgulandı. Bu adımın, ülke ekonomisinde yeni bir ivme yaratması ve uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye olan güvenini artırması bekleniyor. Bakan Şimşek, "Macaristan'ın Türk Yatırım Fonu'na üye olma isteğini memnuniyetle karşılıyoruz" sözleriyle, fonun uluslararası alanda da dikkate değer bir ilgi gördüğünü ifade etti.

Bakan Şimşek değerlendirmede bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu Açılış Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki iş birliği çerçevesinde Türk Yatırım Fonu'nun operasyonel hale getirilerek güçlendirildiğini belirtti. Bu hamle, Türk dünyasının ekonomik işbirliğini daha da pekiştirerek geleceğe taşımayı hedefliyor.


Bakan Şişek, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bugün Fon'un operasyonel hale getirilmesine ilişkin ilk kararların alınacağı tarihi bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Türk Devletlerinin, 2024 yılı sonu itibarıyla 1,9 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe, 178 milyon nüfusa ulaşarak dünya ekonomisi içinde önemli bir yer edinmesi beklenmektedir. Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi çerçevesinde, Türk Yatırım Fonu'nu kurmaktaki en büyük amacımız, Türk Devletleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlamaktır. Türk Yatırım Fonu'nu 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kuruyoruz. Türk Yatırım Fonu hem kamu hem de özel sektör yatırımlarımızın ivmelenmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, Fon birçok alanda projelere teknik destek verecektir. Fon, KOBİ'lerin büyümesinde ve altyapı, yenilenebilir enerji, tarım ve turizm gibi birçok alandaki yatırımların artmasında kritik role sahip olacak ve devam eden ekonomik kalkınmaya katkı sunacaktır. Türk Yatırım Fonu'nu İstanbul'da kurmaya karar vermiştik. Bu konuda üye devletlerimize desteklerinden dolayı teşekkür ederim. İstanbul'un jeopolitik konumu, güçlü girişimcilik ekosistemi ve nitelikli beşeri sermayesi Fon'a büyük katkılar sunacaktır. Biz Fon’un yüksek standartlı bir uluslararası finans kuruluşu olmasını amaçlıyoruz. Fon, organizasyon yapısı, karar alma mekanizmaları, insan kaynakları, risk yönetimi, izleme ve denetleme fonksiyonlarıyla her açıdan uluslararası en iyi uygulamalara uygun olarak faaliyet gösterecektir."Bu çerçevede, Fon Başkanına ve Genel Müdürüne önemli görevler düşmektedir. Fon'un etkin işleyişini sağlayacak yönetmelikler ve iş planlarının hazırlanma sürecinin olabildiğince hızlı şekilde tamamlanması da en büyük temennimizdir. Macaristan'ın Türk Yatırım Fonu'na üye olma isteğini memnuniyetle karşılıyoruz. Fon faaliyetlerine başladığında Macaristan'ın üyelik sürecinin tamamlanması önem verdiğimiz gündem maddelerinden biri olacaktır. Türk Yatırım Fonu'nun, çalışma ilkeleri ve etkin işleyiş mekanizmasıyla başarılı işbirliklerine örnek olacağına inancımız tam."

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal