Havalimanlarında yeni dönem başlıyor: Yüzde yüz yerli ve milli!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüzde yüz yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş olan, 'Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Projesi'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde…

10.11.2023-14:52 - (Son Güncelleme: 10.11.2023-17:30) Havalimanlarında yeni dönem başlıyor: Yüzde yüz yerli ve milli!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarındaki bu yeni gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. "Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi"yle ilgili detayları da paylaşan Bakan Uraloğlu, projenin yüzde yüz yerli ve Türk mühendislerince geliştirildiğini iletti. Uraloğlu, "Hava meydanlarımız akıllı siber istihbarat ile daha güvenli hale getirilmiş ve coğrafi bilgi sistemleriyle tüm havalimanları dijital platforma taşınmıştır" sözlerini kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu "Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri kapsamında 54 havalimanı kampüsü, kampüs içerisinde yer alan elektronik cihaz istasyonları, hizmet binaları, ticari alanlar, müştemilat yapıları, Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürlüğü kampüs ve binaları ile havalimanı sınırları dışında yer alan 108 elektronik cihaz istasyonunda kullanılmaya başlandı" diye konuştu.

hava

Yeni projeleri duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kamu Bilişim Ödülü'ne layık görülen Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) geliştirdiği 'Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Projesi'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"Daha korunaklı ve güvenli bir hale getirildi’’

Yüzde yüz yerli ve Türk mühendislerince geliştirilen projeye dair Uraloğlu, "Akıllı Siber İstihbarat Yazılımıyla, siber istihbarat düzeyindeki tehditlerin hızla analiz edilmesine ve daha hızlı önlem alınıp korunmasına olanak sağlıyor. DHMİ'ye ait 54 hava meydanımızdaki tüm sistemlerimiz, böylece defansif savunmadan Ofansif analiz yöntemleriyle ile saldırıları daha önceden keşfedilmesi sonucunda daha korunaklı ve güvenli hale getirilmiştir. Ayrıca DHMİ yönetimini ve mühendislerimizi de yerli ve milli geliştirdikleri çalışmalardan dolayı ayrıca kutluyorum" cümlelerini kurdu.

Bakan Uraloğlu, Coğrafi Tabanlı Dijital Bilgi Platformunun özelliklerine hakkındaysa şu bilgileri paylaştı:

"DHMİ sorumluluğundaki havalimanlarına ait iç ve dış ortam envanter verilerinin toplanması, görüntülerinin çekilmesi, sayısallaştırılması, koordinatlı olarak haritalandırılması, 3B modellenmesi, saklanması ve bunların web, mobil ve masaüstü ortamlarda sunulması, DHMİ bünyesindeki diğer ilgili sistemler ve kurum, kuruluşlar tarafından paylaşılan verilerin entegrasyonlarının sağlanması amaçlandı DHMİ bünyesinde bulunan 54 havalimanı kampüsü, kampüs içerisinde yer alan elektronik cihaz istasyonları, hizmet binaları, ticari alanlar, müştemilat yapıları, Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi Başmüdürlüğü kampüs ve binaları ile havalimanı sınırları dışında yer alan 108 elektronik cihaz istasyonu proje kapsamına alındı."

hava

Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal