Hava Araçları Yangınları Söndürmek İçin Sabahın ilk Işıklarıyla Havalanıyor

Antalya, Muğla ve Isparta'da süren orman yangınlarını söndürmek için yüksek ısı ve dumanların arasına dalarak su boşaltan hava araçlarının zamanla yarışını görüntülendi.

04.08.2021-15:41 - (Son Güncelleme: 04.08.2021-18:49)Hava Araçları Yangınları Söndürmek İçin Sabahın ilk Işıklarıyla Havalanıyor

Türkiye'deki orman yangınlarıyla mücadelede sabahın ilk ışıklarıyla havalanan uçak ve helikopterler, gün batımına kadar alevlerle yoğun mücadele veriyor.

Antalya'nın Manavgat, Akseki, Gündoğmuş ve Alanya, Muğla'nın Marmaris, Bodrum, Milas ve Köyceğiz ilçelerindeki bazı bölgeler ile Isparta'nın Sütçüler ilçesi Çandır köyü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı mevkisinde devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor.

HAVA ARAÇLARI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI ETKİN SÜRDÜRÜYOR

Karadan mücadele sürerken, hava araçları da söndürme çalışmalarında etkin rol oynuyor. Orman Genel Müdürlüğünün hizmetinde çalışan hava araçları ile yurt dışından desteğe gelen ekipler, havadan ve karadan yoğun çalışma yürütüyor.


PİLOTLAR ZAMANLA ADETA YARIŞIYORLAR 

Pilotlar zamanla yarışarak, yangını bir an önce kontrol altına almak için mücadele veriyor. Antalya civarındaki yangınları söndürmek için gün doğmadan sabahın erken saatlerinde pistlere gelen pilotlar, Manavgat Ulualan Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi, Gazipaşa ve Antalya havalimanlarında hazırlık yapıyor.

AYNI ANDA BİRÇOK HAVA ARACI YANGINA MÜDAHALE EDİYOR

Teknisyenler, hava araçlarının son kontrollerini yapıyor, yakıt ikmali gerçekleştiriliyor. Ardından havalanan helikopter ve uçaklar, alevlerin üzerine su boşaltıyor. Tekrar denizden, baraj ya da su göletlerinden su alan helikopterler zamanla yarışarak, alevleri durdurmaya çalışıyor. Gün içinde yakıt ikmali de yapan pilotlar, kuvvetli rüzgara rağmen yangınla mücadelesini sürdürüyor. Bazı yangın söndürme uçakları da Antalya ve Gazipaşa'daki havalimanlarında tankerlerle su ikmali yapıldıktan sonra söndürme çalışmalarına katılıyor. Bazen alevlerin üzerinde aynı anda 6-7 hava aracı yer alıyor.


YURT DIŞINDAN GELEN UÇAKLARDA ÇALIŞMALARINI SÜRÜDÜRÜYIR 

Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Hırvatistan ve İspanya'dan gelen helikopter ve uçaklar da söndürme çalışmalarında yer alıyor. Yüksek ısı ve dumanların arasına dalarak su boşaltan hava araçları zamanla yarışıyor.

YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA YAKLAŞIK 5 BİN 200 PERSONEL GÖREV ALDI

Yangın söndürme çalışmalarında 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi ile yaklaşık 5 bin 200 personel görev alıyor. Muğla'da Bodrum-Milas ve YDA Dalaman havalimanları ile Fethiye, Marmaris, Ula, Yatağan, Milas, Bodrum'daki pistlerden havalanan yangın söndürme uçağı ve helikopterler de Muğla civarındaki yangınlarla mücadelesini sürdürüyor.

AZERBAYCAN’IN GÖNDERDİĞİ EKİP VE TEKNİK EKİPMANLAR ŞÖYLE;

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakan Yardımcısı Etibar Mirzayev ile 358 kişilik ekip ve teknik ekipman ile 53 araç, bir helikopter, 11 kişilik destek ekibi ve 2 su tankı Dalaman'a geldi.

HIRVATİSTAN ve İRAN BİR YANGIN UÇAĞI GÖNDERDİ

Hırvatistan bölgeye bir yangın söndürme uçağı, İran bir yangın söndürme uçağı ve 2 helikopter gönderdi.


İSPANYA, KATAR, RUSYA’DA TÜRKİYE’YE DESTEK VERDİ 

İspanya 21 kişilik ekip, 2 yangın söndürme uçağı, Katar 66 kişilik ekip ve teknik ekipman, Rusya 5 yangın söndürme uçağı, 3 helikopter, Ukrayna 3 yangın söndürme uçağı ile çalışmalara destek verdi.

MUĞLAYA’DA AZAERBAYACAN’DAN BİR UÇAĞIN GELMSİ BEKLENİYOR

Antalya'ya bugün Ukrayna'dan söndürme çalışması yapabilen 4 yangın söndürme helikopterinin gelmesi bekleniyor. Üst düzey gece uçuş tecrübesine sahip olan pilot ve teknisyenlerden oluşan 40 kişilik Ukraynalı uçuş ekibi, gece de görev yapacaklarını ifade ediyor. Termal kamera ekipmanlarında, yangın dumanında görüş sağlayan özel filtreli görüş sistemleri bulunuyor. Muğla'ya da Azerbaycan'dan bir söndürme uçağının gelmesi bekleniyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal