Sıradaki Videolar
02 Temmuz 2021 Cuma 11:46 - (Son güncelleme: 25 Mart 2022 Cuma 00:00)

Hasret Bitti! Sümela Manastırı, 5 Sene Sonra Türküler Eşliğinde Ziyarete Açıldı

Sümela Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımı ile tekrar ziyaret severlere açıldı.

Türkiye'nin inanç turizmi merkezlerinden ve Trabzon'un gözdesi Sümela Manastırı'nda, 5 senedir devam etmekte olan restorasyon tamamlandı.

MANASTIR RESTORASYONUN ARDINDAN AÇILDI

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayalar oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı, ziyarete kapatılarak 5 yıl önce restorasyona alındı.

5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından manastırın tekrar ziyarete açılması dolayısı ile gerçekleşen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sümela Manastırı gezerek yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldı.

ZORLU İKLİM ŞARTLARINDA ÇALIŞILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, detaylı incelemelerinin ardından gazetecilere, Sümela Manastır'da restorasyon çalışmalarının 2016 yılının Şubat ayında başladığını ve öncelik verdikleri projelerden biri olduğunu belirtti.

Restorasyonun yanı sıra çalışmaları zorlaştıran sorunun dağdaki kayalık alanlardan gelen akıntı olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''Çünkü herkesin çalışabileceği bir ortam değil. Dağcı ekibimiz, mühendisler ve özel uzman kişilerle çok zorlu iklim şartları altında çalışılıyor. 12 ay düzenli çalışamıyorsunuz, kışın çok yoğun olduğu yerlerde ara vermek zorunda kalıyoruz. Zaten yukarıya bakıldığı zaman yapılan işin büyüklüğü anlaşılıyor.''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 20 bin metrekarelik alanda çok ciddi kaya temizliği yapıldığını ifade ederek, bazı kayaların sabitlendiğini, bazılarının alındığını, zorlu bir çalışmadan sonra tamamen tamamlamış olduklarını belirtti..

GİZLİ BİR ŞAPEL DAHA VAR

Sümela Manastırı'nın, Karadeniz ve Trabzon turizmi için çok önemli bir yer olduğunu ve bu sebeple de 2019 senesinde kısmi açılmaya gittiklerini hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şu şekilde devam etti:

''Girişten görülebilecek şekle kadar olan birinci kısmı açtık. Geçen sene biliyorsunuz eskiden açık olan yerlerin tamamını açtık. Aslında bu etapta yaptığımız iş, kalan kayaların temizlenmesi ve daha önce hiç ziyaretçi almadığımız noktaların temizlenmesi şeklinde gerçekleşti. Zaten bu da ayrı bir ilgi alanı oluşturacak. Yeni bölümde yeni şapeller, keşiş odaları, salonlar, misafirhaneler gibi birçok noktalar var.

Dijital ortamda sunum yapabileceğimiz noktalar da oluşturduk. Gizli bir şapel daha var, o da bir iki hafta içerisinde devreye girecek. Yaklaşık 50 metre manastır ucundan kayalıklardan gittikten sonra gizli bir şapel var, onu da hizmete alacağız. Açıkçası bence daha önce ziyaret etmiş olanlar, tekrar tekrar buraya gelerek ziyaret edecekler diye düşünüyoruz.''

CANLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sümela Manastırı'n farklı bölümlerinde çok önemli fresklerin olduğunu vurgulayarak, bu alanlarda renklendirme ve canlandırma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

SEZONA YETİŞMESİ İYİ OLDU

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''Maalesef buranın yapısından dolayı mevsim geçişlerinde hem su hem de yoğunlaşma oluyor, bu fresklere zarar veriyor. Artık uzman bir ekip 12 ay boyunca burada çalışacak. Bunların sebeplerini araştırarak raporlayıp dosyalıyorlar. Onlara en doğru şekilde nasıl müdahale edebileceklerini görüyorlar ve dosyalıyorlar, bundan sonraki nesillere kalabilmesi için.

Düzenli olarak yoğunlaşmadan veya su akıntılarından kaynaklanan yıpranmaları düzeltecekler. Bu şekilde burayı artık kalıcı olarak turizmin hizmetine bir daha kapatmaya gerek kalmadan koruyacağız diye düşünüyorum. Sezona yetişmesi de iyi oldu. İnşallah başta Trabzon olmak üzere Karadeniz'in turizmine çok ciddi fayda sağlayacak diye düşünüyorum.''

TEMMUZ SONUNA İŞARET

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir gazetecinin 'Turizmde nasıl bir sezon öngörüyorsunuz?' sorusu üzerine, ''Ben başından beri geçen sene ile kıyaslanmayacak kadar iyi bir sezon olacağını söylüyorum. Sadece bizim ülkemizde, bizim ülkemizin virüsle mücadelesine endeksli bir konu değil. Bize yolcu tedariki sağlayan ülkelerin de virüsle ne derece mücadele ettikleri, aşılanmaların da nasıl ilerleyeceği ile ilgili bir konu.'' dedi.

Türkiye'de aşılamanın çok iyi gittiğine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''İnşallah temmuz sonu itibarıyla hedef kitlenin çok büyük bir kısmı aşılanmış olacak. Hatta biliyorsunuz dünkü kararlarla ikinci doz aşıların erkene alınmasıyla biz temmuz sonunda belli bir toplum bağışıklığını yakalarız diye düşünüyorum.'' 

BİZDE SEZON GECİKTİ AMA HİÇBİR ÜLKEDE DE AÇILMADI

''Bizde sezon gecikti ama hiçbir ülkede de açılmadı. Bütün ülkelerde sezonun açılması gecikti. O yüzden bizim bir misafir kaybımız oluşmadı aslında sezon kaydı diye düşünüyorum. Geçen sene biz sezonu yaklaşık 16 milyon turist ve 12 milyar dolarla kapatmıştık. Bu sene de dediğim koşullarda çok ciddi bir değişiklik olmazsa, tekrar bir virüs dalgası gelmezse, hem bize yolcu tedariki yapan ülkeler hem de biz kurallara uyup pozisyonumuzu iyileştirerek devam edersek bu sene 25 milyon turist ve 20 milyar doların üzerinde gelirle kapatırız diye düşünüyorum. Bu sayının daha da artması mümkün. Biz turizmciler olarak konsantre olursak çünkü çok da yoğun tanıtım yapıyoruz, biliyorsunuz Turizm Geliştirme Ajansı gibi bir silah var elimizde ve o silahı da çok iyi kullanıyoruz. Bizden daha fazla erken rezervasyon alan ülkelerin, biz kırmızı koddan düşüp yeşile geçtikten sonra çok yoğun tanıtımla onlarla aynı rezervasyon oranlarını yakaladık. Hatta geçen haftadan itibaren geçmeye başladık. Sezonun uzamasıyla birlikte inşallah istediğimiz hedefleri hatta daha üzerinde kapatırız diye düşünüyorum.'' dedi.

GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELERİ YAPTIK

Yatırımların kurala ve sisteme bağlanmasının turizmden alınan payı o derece yükselteceğine belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''Bu turizm yatırımları yüz metre koşuları değil. Bir maraton ve devamında kendinizi geliştirmeniz gereken bir maraton. Bu maratonda da birinci gelmek istiyorsanız bir sisteme bağlı çalışmanız lazım. Standartların üst otorite tarafından belirlenip herkesin de bu standartları yakalamayı hedeflemesi gerekiyor. Ne kadar az standart koyarsanız o kadar yarıştan geri kalırsınız.

Bu bağlamda biz gerekli yasal düzenlemeleri de yaptık. Komisyondan da geçti, inşallah Meclisten de geçtikten sonra hızlı bir şekilde yürürlüğe girecek. Bizim burada hedefimiz, biliyorsunuz alfabenin A'sı, B'si, C'si var. Bunlardan bir eksik noktamız da turizm geliştirme ajansları. Biz bu eksikleri de tamamlıyoruz.'' dedi.

TURİZMDE EN ÖNEMLİ SİLAH TANITIM

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde kullanabilecekleri en önemli silahın tanıtım olduğunun belirterek şu şekilde devam etti: 

''Çok değerli turizm varlıklarına sahip olabilirsiniz ama onları tanıtamıyorsanız o da bir işe yaramıyor. Bütün yatırımlarınız ve potansiyeliniz boşa gidiyor. Hem bu potansiyeli doğru şekilde planlayıp yatırım yapılmasını sağlamanız lazım hem de bu yaptıklarınızı çok doğru bir şekilde tüm dünyaya anlatmanız gerekiyor. Biliyorsunuz Türk Hava Yolları denilen elimizde başka bir silah var.

İstanbul Havalimanı'ndan bahsedecek olursak 330 noktaya direkt uçulabilen pandemi öncesinde elimizde bir lokasyon var. Dünyanın en büyük hat noktalarından birisi. Şimdi sizin elinizdeki bu silahları doğru kullanmanız lazım. 2023 hedeflerimizin en başında da turizmi 81 vilayete yaymak geliyor. Pandemide bir ara verdik ama biz alfabemizi hazırladık, bölgelerimizi eğittik, konsantre ettik.''

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI KONSER VERDİ

Açılışın sonrasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Sümela Manastırı'n alt bölümünde yer alan otopark alanında oluşturulan platformda konser verdi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Cemi'i Can Deliorman'ın şefliğindeki konserde, vokalde Resul Dindar, mezzo soprano Zeynep Halvaşi, kemençede Rıza Can Özel, tulumda ise Mustafa Gökay Ferah yer aldı.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanı sıra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ve Salih Cora, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ile protokol üyeleri de katıldı.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TÜBİTAK Başkanı Koronavirüs Aşısı ve İlacı İçin Tarih Verdi!

TÜBİTAK Başkanı Koronavirüs Aşısı ve İlacı İçin Ta...

Tübitak başkanı hasan mandal dünya genelinde etkisini artıra...

Kurye Terörü! Sipariş Götürdüğü Binaya İdrarını Yaptı

Kurye Terörü! Sipariş Götürdüğü Binaya İdrarını Ya...

İstanbul beşiktaş'ta bir eve yemek siparişi götüren kur...

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Kavun Çekirdeğinin Faydaları Neler?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden kavunu yedikten sonra çekirdekl...

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları Açık Bıraktı!

Define Ararken Bulduğu Sandıktan Çıkanlar Ağızları...

Rus kökenli bir adam defile bulmak için kazılara başladı. Toprağın met...

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın İntihar Etti

Cinsel İçerikli Görüntüleri İnternete Sızan Kadın...

Cinsel içerikli görüntüleri internete sızan Tiziana Cantone canına kıy...

Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da Bir Kadın Cezasını Öpücükle Ödedi

Peru'da kadın ceza alacağını anladığı an polis memurunu öptü.

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına Boğuldu

Kırklareli'de Selim Dede Aşı Olurken Gözyaşlarına...

Kırklareli'de 90 yaşındaki Selim Böcükler koronavirüs aşısı olurken gö...

Adam Genç Sekreteri Ofiste Yalnız Yakalayınca Bakın Neler Yaptı

Adam Genç Sekreteri Ofiste Yalnız Yakalayınca Bakı...

Adam Genç Sekreteri Ofiste Yalnız Yakalayınca Bakın Neler Yaptı

Yunusların Deniz Keyfi Havadan Görüntülendi!

Yunusların Deniz Keyfi Havadan Görüntülendi!

Tekirdağ'da yunus balıklarının deniz yüzeyindeki keyifli halleri drone...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı: Seçim Barajı Düşürülecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı: Seçim Barajı Düş...

CNN Türk'e katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seç...

Yunan Kadınlar Miçotakis'e Seslendi

Yunan Kadınlar Miçotakis'e Seslendi

Yunanistan'da polis şiddetine karşı yapılan protestolarda Yunan kadınl...

Zeytinburnu'nda Yol Verme Kavgası

Zeytinburnu'nda Yol Verme Kavgası

Zeytinburnu'nda minibüs şoförü ve kamyonetteki işçiler arasında trafik...

Yaşlı Amca: Meğer Bizim De Sahibimiz Varmış

Yaşlı Amca: Meğer Bizim De Sahibimiz Varmış

Erzurum'da aşı olan yaşlı amca gözyaşlarına hakim olamadı.

Çocukları Kemerle Döven Adam Dehşeti Yaşattı!

Çocukları Kemerle Döven Adam Dehşeti Yaşattı!

Kaldırımda oturan çocuklara durduk yere bir anda kemerle saldıran adam...

İkişer Ay Arayla 3 Defa Kovid-19'a Yakalandı

İkişer Ay Arayla 3 Defa Kovid-19'a Yakalandı

Ordu'nun Ünye ilçesinde Yakup Balcı adlı vatandaş 6 ayda üç kere koron...

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Akif" Belgeseli İçin Şiir Okudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Akif" Belgeseli İçin Şiir O...

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Akif' filmi için mikrofonların karşısına geçti...

Kamera Kayıtlarını İzleyen Adam Gördükleri Karşısında Hayrete Düştü

Kamera Kayıtlarını İzleyen Adam Gördükleri Karşısı...

Edirne'de sokak hayvanlarının evinin merdivenlerini kirlettiğini düşün...

İstanbul'da PKK Operasyonu: 7 Şüpheli Gözaltında

İstanbul'da PKK Operasyonu: 7 Şüpheli Gözaltında

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri el yapımı patlayıcılı (EYP) v...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Damat Çıkışı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Damat Çıkışı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grup toplasına katıldı. Grup toplantısı...

Almanya Karıştı! Ezidi Gencin Kuşkulu Ölümüne Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

Almanya Karıştı! Ezidi Gencin Kuşkulu Ölümüne Tepk...

Almanya'da gözaltına alının Ezidi asıllı gencin kuşkulu bir şekilde ha...

Salda Gölü'nde Mars İzi Aranıyor

Salda Gölü'nde Mars İzi Aranıyor

NASA, Salda Gölü'nde Mars izlerini arayacak.

İYİ Partili Lütfü Türkkan Katıldığı Programda 'Tecrübesiz Bir Partiyiz' Dedi

İYİ Partili Lütfü Türkkan Katıldığı Programda 'Tec...

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan katıldığı bir TV programında...

Maske Takmayan Ve Polisin Uyarılarını Dinlemeyen Kadına Ceza Kesildi

Maske Takmayan Ve Polisin Uyarılarını Dinlemeyen K...

Sokakta maskesiz yürüdüğü için kendisini uyaran trafik polislerine ser...

F-35 Projesinde Son Durum Ne?

F-35 Projesinde Son Durum Ne?

F-35 projesinde son durum ne? ABD Silah Komitesi Başkanı durumu 'facia...

Muğla'da Katliam Gibi Kaza!

Muğla'da Katliam Gibi Kaza!

Muğla'da TIR ile otomobilin çarpıştığı kazada 5 kişi hayatını kaybetti...

Esenyurt'ta Bir Apartmanın 9'uncu Katında Yangın Çıktı

Esenyurt'ta Bir Apartmanın 9'uncu Katında Yangın Ç...

Esenyurt'ta 15 katlı apartmanın 9'uncu katında yangın çıktı. Kombi değ...

Ümitcan Uygun'un Arkadaşı Canlı Yayında Genç Kıza Şiddet Gösterdi

Ümitcan Uygun'un Arkadaşı Canlı Yayında Genç Kıza...

Ümitcan Uygun'un arkadaşı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı canlı...

113 Yıllık Tarihi Han Restore Ediliyor

113 Yıllık Tarihi Han Restore Ediliyor

İstanbul'un birinci derece tarihi eserlerinden olan Liman Han restore...

İstanbul'da İnşaatta Ölen İki Çocuğun Son Görüntüleri

İstanbul'da İnşaatta Ölen İki Çocuğun Son Görüntül...

İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde inşaat alanındaki asansör boşluğuna düş...

Kadını Önce Darp Etti, Sonra Sürükledi!

Kadını Önce Darp Etti, Sonra Sürükledi!

Otomobil'de seyir halindeki çift arasında tartışma çıkınca sürücü A.D...