Hamile karısını kayalıklardan aşağıya doğru itmişti! Türkiye'de ortalığı ayağa kaldıran olay dünya basınında da yankı uyandırdı

2018'de 400 bin liralık sigorta parası için hamile karısını Fethiye'de kayalıklardan atarak öldüren katil zanlısının cezaya ettiği itiraz dünya basınında da dikkat çekti. İşte haberin detayları...

22.06.2022-17:26 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-17:26)Hamile karısını kayalıklardan aşağıya doğru itmişti! Türkiye'de ortalığı ayağa kaldıran olay dünya basınında da yankı uyandırdı

Hamile Semra Aysal, 19 Haziran 2018 yılında eşi Hakan Aysal ile gezmeye gittiği Fethiye Kelebekler Vadisi'nde fotoğraf çektirmek için çıktıkları kayalıklarda, neredeyse 300 metre yükseklikten aşağıya düştü. Gelen ihbarın üzerine bölgeye UMKE, AKUT ve AFAD ekipleri intikal etti. Uçuruma inen ekiplerin yapmış olduğu kontrolde Semra Aysal'ın öldüğü tespit edilmişti. 


Oy çokluğu ile ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı 

Yapılan otopsinin sonrasında Aysal'ın cenazesi, İstanbul'da toprağa verildi. Soruşturma çerçevesinde Hakan Aysal, eşini iterek öldürdüğü iddiasıyla 2020 Kasım ayında gözaltına alınıp, tutuklandı. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 15 Şubat tarihinde görülen davanın karar duruşmasında, mahkeme heyeti oy çokluğu ile Aysal'ı ağırlaştırılmış hapis cezası verdi. 

İtiraz edip dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı 

Öte yandan Hakan Aysal, hastalığı olup olmadığının İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Üst Kurulu'ndan alınacak olan raporla belirlenmesi gerektiğini bildirerek karara itiraz edip dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne kadar taşıdı. 


Akıl hastası olup olmadığına dair rapor gerekli 

Ayrıca İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, sanık Aysal'ın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek Gözlem İhtisas Dairesi'nde gözlemlenmesinin ardından cezai ehliyeti olup olmadığı konusu hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Kurulu'ndan rapor aldırılması, sonrasında Gözlem İhtisas Dairesi'nin raporu ile 4'üncü İhtisas Kurulu'nun raporları arasında çelişki olduğu durumda, akıl hastası olup olmadığının İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. Üst Kurulu'ndan alınacak raporla belirlenmesi gerekirken bu durumun yapılmadığı tespit edildi. 


Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi 

Söz konusu gerekçeyle bozulan karar Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Hakan Aysal, ileriki zamanlarda yeniden hakim karşısına çıkacak.

İngiliz basınında yankı uyandırdı

Aysal cinayeti dünyanın da oldukça ilgisini çekti. İngiliz gazetesi Mirror cinayeti, bugün haberi manşetten verdi. Bahsi geçen haberde konuya ilişkin, hamile eşini sigorta parası için uçurumdan aşağıya iten Uysal'ın cezaya itiraz ettiği aktarıldı. Türkiye'nin yasalarına değinen gazete, Uysal'ın 30 yıl boyunca şartlı tahliye alamayacağına itiraz edeceğini ve gerekçe olarak hasta olduğunu gösterdiğini sözlerine dahil etti. 

Hapis cezasından kurtulmaya çalışıyor 

Söz konusu News Media Empire gazetesi ise bu sabah manşetinde Uysal'ın karara itirazını verdi. Uysal'ın cezayı temyiz ettiğinden söz eden gazete, "Uysal 30 yıllık hapis cezasından kurtulmaya çalışıyor" diye söyledi.


Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal