Hamile Kalmak İçin Balık Yiyin

Birçok çift mutlu evliliklerini çocuk sahibi olarak taçlandırmak ister. Bazı çiftler bu dönemde sorunlar yaşayabilir. Doğal yöntemlerle bu sorunun önüne geçmek mümkün. Sizler için araştırdık.

30.05.2018-11:36 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-15:35)Hamile Kalmak İçin Balık Yiyin

Çocuk sahibi olmak isteyen birçok çift var. Bu süreçte maddi ve manevi zorluk çeken çiftler aynı zamanda, çocuk sahibi olmak için doğal yollara da yönelmeye başladı. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünlerinden zengin beslenen çiftler daha çabuk çocuk sahibi oluyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, üniversitede yapılan araştırmanın detayları hakkında merak edilenleri paylaştı:

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, deniz ürünleriyle beslenen çiftler daha çabuk çocuk sahibi oluyor. 

GEBELİK ŞANSI YÜKSEK

Çalışma için Michigan ve Teksas'tan 500 çift bir yıl boyunca gözetim altına alındı. Deniz ürünü tüketimi ve gebe kalma süresi arasındaki ilişkiyi saptamak için katılımcılar günlük olarak besin tüketimlerini ve cinsel aktivitelerini izlediler. Sonuçlar göstermiştir ki, haftada iki kereden fazla deniz ürünü tüketen çiftlerin gebeliğe ulaşması yüzde 92 iken daha az deniz ürünü tüketen çiftlerde bu oran yüzde 79'da kaldı. Ayrıca deniz ürünleri tüketen çiftlerin cinsel birliktelik oranı, diğer çiftlere göre yüzde 22 daha fazlaydı. Çiftler aynı gün deniz ürünü tükettiğinde diğer çiftlerden yüzde 39 daha sık cinsel birliktelik yaşadılar.

BİR SENE İÇERİNDE HAMİLE KALAMAYAN ÇİFTLER

Daha önce yapılan pek çok çalışmada, omega 3 ten zengin balıkları tüketmenin (somon ve tuna) progesteron seviyesini artırdığını, gebe kalma süresini kısalttığını ve daha kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırdığını göstermiştir. Bu tür çalışmalar, bir yıl içinde doğal yollarla gebe kalamayan çiftlerin, medikal yardıma ihtiyaç duymadan gebelik şansını artırmaya yardımcı olabilirler.

ERKEKLERE BALIK VE MİDYE TAVSİYESİ

Çalışmanın ilginç sonuçlarından birisi, kadınlar kadar erkeklerin de deniz ürünü tüketmesinin çok önemli olduğudur. Gebelik oluşumunda kadın faktörü kadar erkek faktörü de önemlidir. Özellikle balıklardaki omega 3 asidi, midyedeki çinko sperm sayısını ve hareketini düzeltir.

KILIÇ BALIĞINA DİKKAT

Deniz ürünleri hem protein hem de mineraller açısından zengindir. Fakat içerdikleri civa miktarı konusunda bazı endişeler de vardır. 2017 yılında FDA özellikle gebelik düşünen kadınları haftada 3 kereden fazla balık tüketmemeleri konusunda uyarmıştır. Ancak özellikle ABD de kadınların tükettiği balıklar yüksek civa içermezler. Civa miktarı fazla olan balıklar daha çok kılıçbalığı ve köpekbalığıdır.

Son 10 yılda üreme ve beslenme bağlantısı konusundaki yayınlarda patlama yaşanıyor. Deniz ürünleri de bu konuda en önemli araştırma konularından birini oluşturuyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR