Güneş Çarpmasına İyi Gelen Şeyler Neler?

Güneş çarpması, ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Hayati risklerin önüne geçmek için doğal olan yöntemlerle bu problemden kurtulabilirsiniz. Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpmasına iyi gelen şeyler neler?

09.06.2020-12:37 - (Son Güncelleme: 26.07.2021-12:01)

Güneş çarpması, yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri. Bazı durumlarda güneş çarpmasına acil müdahale gerekli olabilir. Peki güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpmasına iyi gelen şeyler neler?

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?

Genellikle 40 derece ve üzeri havala sıcaklıklarında güneşin altında çok fazla kalan insanların belli bir süre sonra fenalaşmasına güneş çarpması denir. Böyle durumlarda özellikle merkezi sinir sisteminde çok büyük dengesizlikler meydana gelir. Bu nedenle en kısa süre içerisinde müdahale etmek gerekir. Güneş çarpması belirtileri neler?

GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ NELER?

Güneş çarpmasının belirtileri neler? Güneş çarpmasına maruz kaldığımızı nasıl anlarız?

-Vücut ısısının 40 dereceye yükselmesi

-Meydana gelen kramplar

-Sıcak ve kuru bir cilt

-Şiddetli baş ağrıları

-Nabzın normalden daha yüksek atması

-Hızlı bir şekilde nefes alma ve verme

-Terleme

-Bilinç kaybı

-Halüsinasyon görmeye başlamak

-Davranış ve konuşmada bozukluklar

Bu durumlarda en başta akla gelen soğuk suyla duş yapmak, hızlıca uygulanmalıdır. Odada bulunan havanın soğuk hale getirilmesi, buzlu kompres gibi farklı alternatifler söz konusu olsa da başka metotlar da vardır. Güneş çarpmasına doğal çözümler neler?

GÜNEŞ ÇARPMASINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Soğan suyu

Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpmasına doğal çözümler neler? Soğan suyu güneş çarpmasında kullanılabilir. Bu sayede vücut ısısı en kısa zaman dilimi içinde düşmeye başlar. Soğanın suyunu çıkarın ve su ekleyin. Ardından da hem eklem hem de boyun bölgenizi silin.

Yoğurt

Yoğurt da güneş çarpmasına iyi gelen doğal çözümlerden biridir.

Elma sirkesi

Güneş çarpmasına iyi gelen doğal yöntemlerin içinde elma sirkesi de vardır. Birçok farklı konuda avantaj sağlayan sirkeyi kullanmak için ilk olarak bardağın içine ekleyin. Miktarın bir tatlı kaşığı kadar olması yeterlidir. Bunu daha sonra tüketmek yeterlidir. 

GÜNEŞ ÇARPMASINA NE İYİ GELİR?

Yüksek sıcaklıklar, vücutta su kaybına ve fiziksel yorgunluğa yol açıyor. Aşırı sıcaklar vücudumuzdaki besin ve enerjileri emebilir. Bu durum bedenimiz için tehlikeli bir hal alabilir. Bol su içmenin yanında su kaybını önlemek için su miktarı yüksek olan besinler tüketmemiz gerekir.

Fakat unutulmaması gereken bir nokta var ki, güneş çarpması ciddi boyutlarda rahatsızlık verirse bir an evvel müdahale edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda uzmana başvurulması en doğru olanıdır. Peki güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpmasına iyi gelen yiyecekler neler?

Salatalık

Salatalık, hiç şüphesiz en fazla su içeren sebzelerden biridir. Salatalığın yüzde 95'i sudan meydana gelir. Sıcak havalarda su ihtiyacınızı giderebilecek bu sebzeyi mutlaka tüketin.

Muz

Muz, yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum oranı vücudumuzda düşük olduğunda, özellikle susuz kaldığımız zamanlarda kaslarda kramp meydana gelir. Maksimum yararı alabilmek için dışarı çıkmadan önce ya da egzersizden hemen sonra muz yemeyi ihmal etmeyin. 

Ispanak

Vücudumuzdaki potasyum, dehidrasyon (su kaybı) ve terleme yoluyla kolayca kaybedilebilir. Bu kayıplar için ıspanak için iyi bir kaynaktır. Ispanağı alternatif olarak smoothie şeklinde hazırlayabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Karpuz

Sulu meyveler denince hiç şüphesiz akla ilk gelen meyvelerden biri karpuz! Karpuz yaklaşık yüzde 92 oranında sudan meydana gelir. Antioksidanlar ve A vitamini içeren karpuz, sıcak havalarda tüketilmesi gereken en güzel meyvelerden biridir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal