YSK, KHK'lıların Oy Kullanamayacağı İtirazını Reddetti

YSK, AK Parti'nin İstanbul seçimleri ile ilgili itirazlarını görüşmeye devam ediyor. Ara kararını açıklayan YSK, KHK'lıların oy kullanamayacağı itirazını reddetti.

YSK, KHK'lıların Oy Kullanamayacağı İtirazını Reddetti

YSK, KHK'lıların Oy Kullanamayacağı İtirazını Reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti'nin kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen seçmenlerin oy veremeyeceği ile alakalı itirazını karara bağladı.

Ara karar duyuran kurul, KHK ile ihraç edilenlerin oy verebileceğine karar verdi.

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin üstünden 23 gün geçmesine karşın İstanbul'da seçim sonuçları netleşmedi.

AK Parti ve MHP'nin İstanbul seçimlerinin iptal edilerek tekrarlanmasına dönük başvurusu dün YSK gündemine alındı.

5 saat devam eden müzakerelerde AK Parti ve MHP temsilcileri itiraz talepleri ile alakalı görüşlerini paylaşırken CHP de iddialar ile alakalı cevap verdi. YSK'nın itirazları görüştüğü oturum sürüyor.

KHK'LI SEÇMEN KARARI

Toplantıdan ara kararlar açıklandı. Kurul, AK Parti'nin KHK ile ihraç edilenlerin oy veremeyeceğine dönük itirazını reddetti.

KISITLI SEÇMEN İDDİASI ARAŞTIRILACAK

Ayrıca, AK Parti'nin kısıtlı seçmen iddiasıyla alakalı 41 bin 132 seçmenin soruşturulmasına karar verdi.

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE 5 İDDİA

İstanbul'daki seçimlerin tekrarlanmasını isteyen AK Parti'nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları olduğu, kayıp oy pusulalarının olduğu, kısıtlı seçmenlerin oy verdiği, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı öne sürülmüştü.

EK DİLEKÇE

AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden atılan seçmenlerin olduğu listeyi içeren ek dilekçe de vermişti.

AK Partinin sonrasında MHP de YSK'ya başvuru yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini talep etmişti.

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri